Zimbabve’de gıda işleme sektöründe yatırım fırsatları

Güney Afrika ülkesi ’nin yeni ulusal yatırım politikası, tarım sektörü ve ekonomide büyüme potansiyeli sunuyor. Yeni inisiyatif,  gıda işleme endüstrisi için de fırsatlar ortaya koyuyor.

Zimbabve Devlet Başkanı , ülkede yapılacak yatırımlarla ilgili çerçeveyi çizen ulusal yatırım politikasını açıkladı. Yatırım politikası stratejisi, yeni hükümetin yabancı yatırımcıları çekmek ve zayıf performans gösteren ekonomiyi yeniden canlandırmak için uygulamaya koyduğu önlemlerin bir parçası. Politika beyanında tanımlanan öncelikli sektörler arasında; madencilik, imalat, tarım, altyapı geliştirme ve baraj inşaatı yer alıyor. Amerikan Tarım Bakanlığı’nın () raporuna göre, etkin şekilde uygulanması durumunda bu politika, tarımsal üretimde artışı sağlayabilir. Potansiyel ticaret fırsatları arasında genetiği değiştirilmemiş olan tohumlar, pirinç, gıda katkıları, tüketici odaklı ürünler, hayvan yemi, hayvan genetiği, süt ürünleri, , sorgum ve baklagiller görülüyor.
USDA raporunda, “Eğer gıda işleme ve üretimi sektörü planlandığı gibi büyürse, gıda bileşenleriyle ilgili potansiyel ticaret fırsatları söz konusu olacaktır ve bu tür ürünlerin Zimbabve’de bulunmaması durumunda ilgili hammaddenin ithalatı vergiden muaf olacaktır.” ifadelerine yer verildi.
Zimbabve hükümeti, politika beyanında, yatırımları çekmek için serbest ticaret bölgelerinin kurulmasını hızlandırma sözü veriyor. Bu bölgeler için düşük vergi oranları, sermaye teçhizatının ve Zimbabve’de bulunmayan hammaddenin ithalatında vergi muafiyeti gibi avantajlar sağlanıyor.

Bir önceki yazımız olan "Bühler’den Nairobi’de un kalite kontrol semineri" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …