Yeni Yıl, Yeni Beklentiler…

Değerli sektör temsilcileri…

Aralık ayıyla birlikte bir yılı daha geride bırakmaya hazırlanıyoruz. İnsan, yılsonu sayısı için yazı yazarken ister istemez geriye dönüp son bir yılı gözden geçirme ihtiyacı duyuyor. Ancak geride bıraktığımız son bir yıla baktığımızda, çok başarılı ve güzel şeyler görmekte ne yazık ki bir miktar zorlanıyoruz. 2016 kadar olmasa da, 2017 de tüm dünya için zorlu bir yıldı. Bir yanda daralan piyasalar, siyasi çalkantılar, bir yanda devam eden savaş ve çatışma ortamı… Ve bunların iş dünyasındaki sonuçları…

Değerli dostlar, hepimizin bildiği gibi iş dünyasının, siyasi ortamdan bağımsız olarak, kendi başına bir başarı elde etmesi son derece zor. Yani siyasi ve ekonomik istikrar iş dünyası için hayati denebilecek bir öneme sahip. Ancak 2017’de dünya olarak bu konudaki sorunları tamamen aşma şansı bulamadık. İhracat odaklı çalışan sektörümüz, geçtiğimiz yıl, bunun bir sonucu olarak yoğun olarak iş yaptığı bazı pazarları kaybetti, bazı pazarlarda yaptığı yatırımların sonuçlarını alamadı ve haliyle hedef pazarlarını gözden geçirerek kendine yeni pazarlar yaratmanın zorluklarıyla mücadele etti.

Öncelikle yeni yılda, bütün bunları geride bırakacağımıza dair umutlarımı yüksek tutmak istiyorum. Çünkü bu tür sorunlarla yorulsak da, yılgınlığa ve umutsuzluğa düşmeye hakkımız olmadığı kanaatindeyim. Neticede değirmencilik endüstrisi dünyanın en önemli temel besin kaynağını üretmekle sorumlu bir sektör. İnsanlığın bu sektöre ihtiyacı, geçmiş yıllarda olduğu bundan sonraki yıllarda da artarak devam edecek.

Bu tür zorlu geçiş süreçlerimiz geçmişte oldu ve hayat devam ettiği sürece olmaya da devam edecek. Ancak sektör paydaşları olarak birbirimize destek oldukça, bütün bilgi ve tecrübe birikimimizi geleceğimizi yönlendirmek için paylaştıkça, bu süreçleri daha kolay atlatacağımıza inanıyorum. Aynı şekilde her bir sektör paydaşının üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışması da hem firmalarımızı hem sektörümüzü hem de ülkemizi ayakta tutmaya devam edecektir.

Umuyorum ki yeni gelecek yılda, bütün bunları konuşmayı bir kenara bırakıp yeniden sektörümüzün ticari başarılarını konuşuruz. Bu vesile ile sektördeki tüm dostlarımıza, 2018 yılında öncelikle bireysel sağlık, sonrasında ise huzurlu ve verimli bir yıl dileklerimi iletiyorum.

Bir sonraki sayımızda buluşmak dileğiyle…

Saygılarımla….

Bir önceki yazımız olan "Rusya’dan Dengeleri Değiştirecek Hamle" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Dijital devrim

Dijitalleşme, asrımızın kilit kelimelerinden biri. Dijitalleşmenin etkileri hem günlük yaşantımızda hem de iş dünyasının birçok …