Yem Değirmenciliği ve Yem Teknolojileri

İnsanlar kadar hayvanların da yeterli ve dengeli bir beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu durum, küresel yem sanayinin gelişmesini sağlamıştır. 2014 yılında iş değeri 460 milyar dolar civarında olan bu sanayide 31 bin 43 yem değirmeni olduğu tahmin edilmektedir. Bu değirmenlerin ürettiği toplam karma yem miktarı ise 980 milyon tondur.

kapakİnsan beslenmesi ve gıda güvencesi için tahıllar kadar hayvansal gıdalar da son derece önemlidir. Ancak hayvansal ürünlerin üretimindeki verimlilik, sadece verimli tür ve ırkların geliştirilmesiyle ilgili değildir. Bu verimli türleri ve ırkları, besinsel açıdan ihtiyaçlarını karşılayabilecek yemlerle beslemek de son derece önemlidir. Yani insanlar kadar hayvanların da yeterli ve dengeli bir beslenmeye ihtiyacı vardır. İşte bu durum, dünyadaki karma yem sanayinin hızla gelişmesine ön ayak olan en önemli gerçektir.
Yem katkı maddesi üreticisi Alltech’in hazırladığı “2015 Dünya Yem Araştırması”na göre; 2014 yılında iş değeri 460 milyar dolar civarında olan küresel yem sanayinde, 31 bin 43 yem değirmeni olduğu tahmin edilmektedir. Bu değirmenlerden bin 150’si Afrika’da, 13 bin 736’sı Asya’da, 5 bin 165’i Avrupa’da, 3 bin 914’ü ’da, 288’i Ortadoğu’da ve 6 bin 790 tanesi Kuzey Amerika’da yer almaktadır. 2014 yılında bu değirmenlerin ürettiği toplam karma yem miktarı ise 980 milyon tondur.

Kontrol edin

SÜRDÜRÜLEBİLİR GIDA GÜVENLİĞİ VE GIDA TEDARİK ZİNCİRİ

Gıda güvencesi ve gıda güvenliği; birbirinden ayrılmaz kavramlardır. Gıda kaynaklı riskleri önlemek ve kontrol etmek, …