kek_banner_640x100.jpg

WSJ: ADM ile Bunge arasındaki satın alma müzakereleri sonuçsuz kaldı

Amerikan Wall Street Journal gazetesi, emtia devi Archer Daniels Midland’in, rakibi Bunge’yi satın almak üzere yürütülen müzakerelerin durduğunu duyurdu. Pazarlıkların sonuç vermemesi üzerine Bunge’yi satın almak için geçen yıl teklif veren Glencore’a yeni bir fırsat doğmuş oldu.

Chicago merkezli küresel gıda işleme devi Archer Daniels Midland’ın (), New York merkezli Bunge’yi satın almak için yürüttüğü müzakereler sonuçsuz kaldı. Böylece ’nin dünyanın en büyük emtia şirketi olma hayali şimdilik rafa kalkmış oldu. Wall Street Journal’ın haberine göre, ağır işleyen pazarlıklarda iki firma rekabet yasası ile ilgili sorunları müzakere ediyordu. Görüşmelerin yeniden başlayıp başlamayacağı henüz bilinmiyor. ’nin, Bunge ile ilgili müzakereleri bu yılın başında başlattığı belirtilen haberde, bu hamlenin firmanın Güney Amerika pazarında daha fazla pazar payı almasını ve işleme işini güçlendirmeyi sağlayacağı belirtildi. Görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine Bunge’nin başka bir alıcı arayışına girmesi bekleniyor. Firma geçen ay, 2017’de yıllık net gelirinin 745 milyon dolardan 160 milyon dolara düştüğünü açıklamıştı. ’nin müzakereleri başarıyla tamamlayamamasının ardından geçen yıl Bunge’yi satın alma teklifi veren İsviçreli rakibi Glencore için yeni bir fırsat doğmuş oldu. Bunge, Glecore’ teklifini reddetmiş ve iki firma Glencore’ yeni teklif vermesini engelleyen bir anlaşma yapmışlardı. Anlaşmanın süresi ise şu şu an dolmuş bulunuyor.
Analistler Bunge’ye 9,8 milyar, ADM’ye 22,6 milyar dolar değer biçiyor. Bunge 40’tan fazla ülkede, ADM ise 160 ülkede faaliyet gösteriyor. Küresel gıda devleri firmaları içinde ’ye en fazla odaklanan şirket olan ADM, Bunge gibi önde gelen bir tarımsal endüstri devini alarak Güney Amerika’da daha da büyümek istiyordu. ADM, 500 civarında mahsul satın alma tesisi işletirken, dünya genelinde de 500 fabrikaya sahip.

Bir önceki yazımız olan "Afetlerin tarıma 10 yıllık faturası 96 milyar dolar" başlıklı makalemizde " ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Rusya’yla buğday anlaşması yapan Tahran’ın gözü Irak un pazarında

Rusya ve Kazakistan’la 5 yıllık buğday anlaşması yapan İran’ın Rusya’dan toplamda yıllık 1,5 milyon ton …