Verimli üretim pirinçte dışa bağımlılığı azaltır

Filipinler, pirinçte ithalata bağımlılığı azaltmanın yollarını arıyor. Ülkedeki gruplarından Sinag, daha iyi uygulamalarıyla yaklaşık 2 milyon ton pirinç tasarrufu yapılabileceğini söylüyor.

Filipinler’de bir tarım grubu olan Samahang Industriya ng Agrikultura (Sinag), daha iyi olanaklarının, değirmencilikte yaşanan kayıpları azaltabileceğini ve ülkenin pirinçte kendi kendine yetebileceğini belirtiyor. Bir Sinag temsilcisine göre Filipinler’in birçok bölgesindeki kötü imkanları, yüksek fiyatlara yol açan kayıplarına neden oluyor. Grup, randımanlı süreçleriyle ülkenin yıllık 1,5-2 milyon ton arasında pirinç tasarrufu yapabileceğini iddia ediyor. verilerine göre bu miktar ülkenin ithal ettiği yıllık yaklaşık 1.2 milyon tonluk pirinçten de daha yüksek bir miktar. Sinag temsilcisi yerel kaynaklara, Filipinler’deki pirinç değirmenlerinin yüzde 60 randımanda çalıştığını, bunun da 1 tonluk çeltikten 600 kilogramlık pirinç elde edebildikleri anlamına geldiğini söylüyor. Filipinler Hasat Sonrası Kalkınma ve Mekanizasyon Merkezi’ne (PhilMech) göre; en iyi değirmencilik tesisleri çeltikten yüzde 68 ile yüzde 72 oranları arasında pirinç elde ediyor. Ancak PhilMech’in 2008 yılı hasat sonrası stok verilerine göre; ülkede 25 bin 372 bulunuyor ve değirmenlerin 24 bin 420 tanesi (toplam sayısının yaklaşık yüzde 96’sı), yüzde 50-55’lik pirinç elde etme kapasitesine sahip. Geriye kalan değirmenlerin 48 tanesi yüzde 60’lık pirinç elde etme kapasitesine sahip kompakt pirinç değirmenlerinden, 904 tanesi ise yüzde 65-70 oranları arasında değişen pirinç elde etme kapasitesine sahip çok geçişli değirmenlerden oluşuyor.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …

Bir cevap yazın