Un ihracatında en büyük pazar Irak

Türkiye’nin Güneydoğu bölgesinde faaliyet gösteren sanayicileri, 2017 yılının ilk 8 ayında 362 milyon dolarlık ihraç etti. Bölgeden yapılan ihracatta en büyük pay 992 bin tonla Irak’a ait.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi Türk un sanayicileri, 2017 yılının ilk 8 ayında 1 milyon 122 bin ton unu ihraç ederek karşılığında 362 milyon dolarlık döviz sağladı. Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; bölge ihracatında büyük bir yeri olan Irak, un ihracatının da en büyük pazarı konumunda. Bölgeden yapılan un ihracatının 992 bin tonu tek başına Irak’a ihraç edildi. Komşu ülke Suriye’ye ise 43 bin ton un ihracat eden sanayicilerin diğer ihracat kapıları ise Afrika ve Güney Asya ülkeleri.
Dünyanın en kaliteli buğdayının ve buna bağlı olarak ununun Türkiye’de olduğunu söyleyen Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği () Başkanı Erhan Özmen, “Sadece komşularımıza değil, dünyanın her tarafına ihracat yapmalıyız. Halen 150 ülkeye un ihracatı yapılıyor ama artık yeni pazarlara açılmamızın da zamanı geldi. Afrika un talep eden bir kıta, uzak doğuda Endonezya ve Filipinler un ihtiyacı yüksek ülkeler. Buralarda yeni pazar arayışına girmemiz lazım.” dedi.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …