Un ihracatçılarının hedefi Latin Amerika

Un ve Unlu Mamuller İhracatçıları Birliği, yakın pazarlardaki sıkıntılar ve döviz kuru nedeniyle rotayı ülkelerine çevirdi. Birliğin hedefi 2017 itibariyle 9 ülkesine 100 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmek.

h_2Un ve Unlu Mamuller İhracatçıları Birliği, Latin Amerika’nın 10 ülkesine ihracat yapabilmek için çalışma başlattı. Dünya Gazetesi’nde Ferit Parlak imzasıyla yer alan habere göre; döviz kuru ve pazarlardaki sıkıntılar nedeniyle ihracat rakamlarında düşüş yaşayan un ihracatçıları, çözümü yeni pazar arayışında buldu. Latin Amerika ülkelerini hedefleyen birlik üyeleri, Brezilya’da 1.5 yıldır devam eden çalışmaları sonucunda 2014 yılında 11 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiler. 2015 yılında bu ihracatı 25 milyon dolara çıkarmayı hedefleyen birlik üyeleri, bugüne kadar ihracat yapamadıkları diğer 9 Latin Amerika ülkesine de 2017 itibariyle 100 milyon dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.
Bu amaçla Brezilya’nın en büyük sanayi eyaleti olan Sao Paulo’da düzenlenen gıda fuarına, İhracatçılar Birliği’nin destekleriyle katılan 13 Türk firması, Latin Amerika ülkelerinden gelen ziyaretçilere ürünlerini tanıttı. Dünya’nın sorularını yanıtlayan OAİB Un ve Unlu Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Turgay Ünlü, “İhracat son dönemlerde kura paralel düşüşler içerisinde. Dünyada kurların yükselmesi sebebiyle talep daralması var. Kur nedeniyle artan enflasyon talebi daraltıyor. İhracatımız miktar olarak yükselse de, gelir bakımından yüzde 2 daralma var. Petrol fiyatlarında düşüş olması, gıdadaki en büyük pazarımız Irak ve Ortadoğu’da da talep daralmasına yol açtı. Bu nedenle üreticilerimizi yeni pazarlara yönlendirmek zorundayız. Bu nedenle yaklaşık 1.5 yıldır Latin Amerika pazarında çalışma yapıyoruz. Bu pazara Cumhuriyet tarihinde hiç ihracat yapmamıştık. Bu çalışmalar sonucunda başladık.” dedi.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …