Umman’ın Sohar Limanı’na 34 milyon dolara tahıl silosu kurulacak

Umman merkezli Sohar Flour Mills, Sohar Limanı’nda 70 bin ton depolama kapasitesine sahip çelik silolar inşa etmeyi planladığını açıkladı. Yaklaşık 33,7 milyon dolara mal olacak iki çelik silonun iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Sohar Flour Mills, Hürmüz Boğazı yakınındaki Sohar Limanı’nda buğday depolamak üzere silo inşa edilmesi için Umman hükümetiyle anlaşma imzaladı. Anlaşmaya Tarım ve Balıkçılık Bakanı Dr. Fuad bin Cafer ile  Sohar Flour Mills Başkanı Hamis bin Abdullah el Farsi imza attı. Şirketten yapılan basın açıklamasına göre, projenin depolama kapasitesi 70 bin ton olacak. Tarım ve Balıkçılık Bakanlığı’ndaki imza törenine Depolar ve Gıda Rezervleri Kurumu Müdürü Selim el Mesruri ile Sohar Flour Mills yöneticileri de katıldı. Buğday siloları projesi, Umman’da gıda güvenliği stratejisini destekleyen başlıca projelerinden biri olarak gösteriliyor. Proje kapsamında, buğdaylar Sohar Limanı’ndaki stratejik bir konumda depolanacak. Sohar Flour Mills şirketinin yüzde 60’ı Oman Flour Mills şirketine ait ve Sohar’da 39 milyon dolarlık yatırımla kuruldu.

Bir önceki yazımız olan "Consolidated Grain and Barge dört silo aldı" başlıklı makalemizde "Consolidated Grain and Barge" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Makarnalık buğday ithalini bitirecek anlaşma

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği arasında makarnalık buğday alımı ve satışına yönelik …