kek_banner_640x100.jpg

Ulusoy Un halka açılıyor

sektörünün önde gelen temsilcilerinden Ulusoy Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arzına onay verildi.

un sanayinin önemli temsilcilerinden biri olan Sanayi ve Ticaret A.Ş. halka açılıyor. Halka arzına onay çıkan Sanayi ve Ticaret A.Ş., 84.500.000 TL sermaye ile Kasım ayının üçüncü haftası Borsa İstanbul’da halka açılacak. 4.000.000 nominal değerli hisse 2.90-3.45 TL seviyesinden satılacak. Satışa konu olan hisselerin tamamı Fahrettin Ulusoy’a ait. ’un halka arzını ise Şeker Yatırım gerçekleştiriyor.
Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş., şirket hisselerinin yüzde 27,81’ini halka açıyor. Şirketin halka arzı, mevcut ortakların yeni pay haklarının kısıtlanması suretiyle sermaye artırımı ve mevcut ortağın sahip olduğu paylarının satışı şeklinde olacak. Halka arzdan sağlanacak gelir, un fabrikası yatırımı, hammadde alımı, kısa vadeli finansman ve ticari borç kapatmada kullanılacak.
Şirket, , kepek ve diğer yem hammaddeleri üretimi, ticareti, yurtiçi ve yurtdışı satışı ile başta olmak üzere çeşitli tahılların yurtiçi ve yurtdışı ticaretini yapmak üzere 1989 yılında kurulmuş. Şirket, un sektöründe yurt içinde 2013 verilerine göre yüzde 1.76 pazar payına sahip. Ulusoy Un, 2013 yılında, Türkiye’nin ihraç ettiği unun %5’ini gerçekleştiriyor. Öte yandan, Ulusoy Un, Gıda Programı’nın düzenlediği ihaleyi kazanarak aralık ayında Filistin’e 3 bin 600 ton un göndermeye hazırlanıyor.

Bir önceki yazımız olan "InVivo’dan Brezilya yem pazarına stratejik yatırım" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Rusya’yla buğday anlaşması yapan Tahran’ın gözü Irak un pazarında

Rusya ve Kazakistan’la 5 yıllık buğday anlaşması yapan İran’ın Rusya’dan toplamda yıllık 1,5 milyon ton …