Uluslararası Bakliyat Yılı için ilk toplantı yapıldı

“2016 Uluslararası Bakliyat Yılı” kapsamında düzenlenen etkinliklerin ilki olan ve ev sahipliğini Gıda, ve Hayvancılık Bakanlığı’nın üstlendiği tanıtım toplantısı Ankara’da yapıldı.

adanakongre
“2016 Uluslararası Bakliyat Yılı” için ilk etkinlik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ev sahipliğinde Ankara’da yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, FAO Türkiye Temsilcisi Yukiro Shoji, TMO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Mesut Köse, TZOB Genel Başkanı Şemşi Bayraktar, Ulusal Baklagil Konseyi Başkanı Mahmut Arslan, Dünya Bakliyatçılar Birliği Başkanı Hakan Bahçeci, Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Baysal ve birçok davetli katıldı.

Toplantıda konuşan Bakan Eker, “Toplam 806 bin hektar alanda kuru baklagil üretimi yapılıyor. Son 6 yılda toplam kuru baklagil üretimimiz yüzde 20 arttı” ifadeleri kullandı. 1 yıl boyunca bakliyatın önemini gerçekleştirecekleri organizasyonlarda anlatacaklarını ifade Bakan Eker, “Bakliyatın anavatanı Anadolu topraklarıdır, bu bizim üzerimize bir sorumluluktur. Baklagiller hayatımızın çok büyük önemli bir unsurudur. Alınabilecek bütün tedbirleri bir yıl boyunca dünyaya anlatacağız.” dedi.

“DÜNYADA 66 MİLYON TON BAKLAGİL ÜRETİLİYOR”
Bakan Eker, 2016 Uluslararası Bakliyat Yılı faaliyetlerine yönelik 3 başlık altında eylem planı hazırladıklarını vurgulayarak, bunlardan birincisinin Ar-Ge çalışmaları ile üretimin artırılması, ikincisinin tüketimin arttırılması, üçüncüsünün de baklagillerin tanıtılması olduğunu bildirdi. Yeni bir beslenme kültürü geliştirmek gerektiğinin altını çizen ve “İnsanlığın 21. yüzyılda beslenme reçetesi bu coğrafyadan çıkacaktır” diyen Bakan Eker, baklagil üretimine ilişkin şu bilgileri verdi: “Dünyada 73 milyon hektar alanda yaklaşık 66 milyon ton baklagil üretiliyor. Dünyada bakliyat üretiminde Hindistan, Çin, Brezilya, Avustralya, Kanada, Myanmar önde gelen ülkeler. Piyasa değeri yaklaşık 40 milyar dolar piyasa gelirine sahip ürün grubu. Türkiye dünya mercimek üretiminde 3’üncü, nohut üretiminde 4’üncü, kuru fasulye üretiminde 23’üncü sıradadır. Dünya bakliyat üretimindeki payımız yüzde 1, dünya ticareti içerisindeki payımız da yüzde 3 düzeyindedir. Baklagiller tane bitkileri içeresinde tahıllardan sonra Türkiye’de ikinci en büyük ürün grubu. Toplam 806 bin hektar alanda kuru baklagil üretimi yapılıyor. Son 6 yılda toplam kuru baklagil üretimimiz yüzde 20 arttı.”

“PRİM DESTEĞİNİ YÜZDE 100 ARTIRDIK”
Bakliyat üretiminde desteklerinin sürdüğünü dile getiren Bakan Eker, şunları kaydetti: “2008’den bugüne kadar 446 milyon lira prim desteği ödedik. 2015 yılı ürünü için prim desteğini yüzde 100 artırdık. Baklagillerde sertifikalı tohum kullanım desteğini de yüzde 20 artırıyoruz. Bu desteklerle önümüzdeki yıl mercimekte maliyetlerin yüzde 27’sini, nohutta yüzde 18’ini karşılıyoruz. Mercimek üreten çiftçi 100 lira harcıyorsa 27 lirasını bizden destek olarak alıyor. Kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi ve IPARD kapsamında baklagil ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve ambalajlanması yatırımlarına da hibe desteği sağlıyoruz. Burada 168 adet baklagil projesine 38,4 milyon lira hibe ödedik. Toplamda baklagillerle ilgili 173 projeye 40 milyon lira hibe destek sağladık.”

 

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …