kek_banner_640x100.jpg

Ukrayna, Karadeniz’e organik tahıl tesisi kuracak

Son yedi yılda ihracatını üçe katlayan , kıyısında bulunan Reni limanına yılda 120 bin tonluk işleme kapasitesine sahip bir tesis inşa etmeyi planlıyor.

Ukrayna, ülkenin kuzeyindeki Odessa bölgesinde bulunan Reni kentindeki Karadeniz limanına ve nakliyesi için son teknoloji bir tesis inşa etmeyi planlıyor. Online haber kaynağı National Industrial Portal’ın verdiği habere göre, yılda 120 bin tonluk organik tahıl işleme kapasitesine sahip olması planlanan tesis, 2 yılda inşa edilecek. Tesiste, bir tahıl silosu ile ayçiçeği ve işleme fabrikası yer alacak. Tesiste üretilecek olan gıdaların öncelikli rotası Avrupa ülkeleri olacak. Proje, Avrupa Organik Araştırma Enstitüsü standart ve kurallarına uyumlu bir şekilde yürütülecek. Ukrayna, Ocak 2017  ile Kasım 2017 döneminde 157 bin 800 ton organik tahıl ihraç etti. Tahılların yüzde 95’i Avrupa ülkelerine, kalanı ise ABD ve Kanada’ya gönderildi. Ukrayna’nın kuzeyi için nakliye merkezi konumundaki stratejik konumdaki Reni limanı; deniz, nehir ve demir yollarının kesişim noktasında bulunuyor. 2017 yılında bu limandan çoğu tahıl ve gübreden oluşan 1,1 milyon tonluk yük gönderdi. 2010 yılından bu yana tahıl ihracatını üçe katlayan Ukrayna, geçen yıl 41,8 milyon tonluk yaptı. Ukrayna Tarım ve Gıda Politikası Bakanlığı, 2017/18 sezonunda tahıl ihracatının 41 milyon ton olacağı tahmininde bulunuyor.

Bir önceki yazımız olan "Mühlenchemie 2018’e yeni bir iddiayla girdi: ‘Unu Anlamak’" başlıklı makalemizde "Mühlenchemie ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Rusya’yla buğday anlaşması yapan Tahran’ın gözü Irak un pazarında

Rusya ve Kazakistan’la 5 yıllık buğday anlaşması yapan İran’ın Rusya’dan toplamda yıllık 1,5 milyon ton …