Türkiye’nin buğday dış ticareti artı verdi

2019 yılının ilk 4 ayında 679 milyon dolarlık ithalatına karşılık, 960 milyon dolar değerinde işlenmiş ürünü ihraç edilerek, 300 milyon dolara yakın kazanç sağlandı.

ve Orman Bakanlığı, 2019 yılının ilk 4 ayında 679 milyon dolarlık buğday ithal edilirken, 960 milyon dolar değerinde işlenmiş buğday ürünü ihraç edildiğini açıkladı. Böylece dünya un ihracatında birinci sırada olan Türkiye, 4 ayda buğday ürünü ihracatından 300 milyon dolara yakın kazanç sağladı.
Tarım ve Orman Bakanlığı, yılın ilk 4 ayına ilişkin buğday ithalatı ile buğday ürünü ihracatına ilişkin rakamları açıkladı. Açıklamaya göre, 2019 yılının ilk 4 ayında 679 milyon dolarlık buğday ithal edilirken, 960 milyon dolar değerinde işlenmiş buğday ürünü ihraç edildi. Buğday ürünü ihracatından 4 ayda elde edilen kazanç 300 milyon dolara yaklaştı. Bakanlığın açıklamasında, şunlar kaydedildi: “Türkiye’de, genel olarak yıllık 20-21 milyon ton seviyelerinde olup, iç tüketimimiz 19 milyon ton seviyesindedir. Ülkemiz buğdayda kendine yeten bir ülkedir. Diğer taraftan sanayicilerin hammadde ihtiyacını karşılamak ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Dahilde İşleme Rejimi (DİR) kapsamında buğday ithalatına izin veriliyor. İthal edilen ürün iç pazara sunulmayarak; işlenmiş mamul ürün olarak ihracatı yapılıyor. Türkiye, buğday ürünleri ihracatında dünya pazarında önemli bir yere sahip. Ülkemiz un ihracatında dünyada birinci sırada, makarna ihracatında da ikinci sırada bulunuyor. Un ihracatı son 10 yılda 2 katına, makarna ihracatı ise 6 katına çıktı.”

Kontrol edin

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük …