Türkiye’den Suriye’deki savaş mağdurlarına 100 bin ton ekmeklik un

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü (), ’de yaşayan ve ülkedeki olaylardan zarar gören sivil halka yardım amacıyla 100 bin tona kadar ekmeklik buğdayın karşılığı unu hibe edecek. Bakanlar Kurulu’nun konuyla ilgili aldığı karara göre ’nun temin edeceği ekmeklik unu, sivil halka ulaştırılmak üzere Türk Kızılayı’na teslim edilecek. Ekmeklik ununun nakliyesi ve dağıtımı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordinasyonunda Türk Kızılayı tarafından gerçekleştirilecek. Söz konusu nakliye ve dağıtım bedeli AFAD’ın ilgili ödeneklerinden karşılanacak.
Karar kapsamında hibe edilen unun karşılığı ekmeklik buğdayın maliyetine katma değer vergisi eklenecek ve bu şekilde elde edilen tutar mal bedeli olarak belirlenerek varsa söz konusu ürünlerden elde edilecek diğer gelirler düşüldükten sonra kalan tutar görev zararı kapsamında Hazine tarafından karşılanacak. Görev zararı uygulamasıyla ilgisi olmayan gider kalemleri, hesaplamalarda dikkate alınmayacak. Karar 10 Şubat tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Bir önceki yazımız olan "Amerikalı Bunge, Malezyalı IOI Loders Croklaan’ı satın aldı" başlıklı makalemizde "Bunge, IOI Loders Croklaan ve satın aldı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …