kek_banner_640x100.jpg

Türkiye’den Brezilya’ya 653 tonluk ilk un ihracatı

ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu’nun sektörün ihracatını artırmaya yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda, Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Brezilya’ya un ihracatı gerçekleştirildi. 

Başta Ekonomi Bakanlığı ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) olmak üzere sektörün pazarlarında daha aktif hale gelmesi için kurulan Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu tarafından düzenlenen ticaret heyetleri, fuarlara katılım, alım heyeti gibi organizasyonlar Türk ihracatçıların “girilemez” dediği pazarların kapılarını açtı. Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Gurubu’nun sektörün ihracatını artırmaya yönelik yaptığı çalışmalar sonucunda, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez Brezilya’ya 653 ton un ihracatı gerçekleştirdi.

Brezilya’nın un ihracatındaki en büyük tedarikçisinin Arjantin olduğunu hatırlatan Un ve Unlu Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Turgay Ünlü, konuyla ilgili yaptığı açıklamanın devamında şunları söyledi: “Arjantin’deki düşüşü nedeniyle bu ülkeden yapılan ithalatın gerilediği, fiyatların yükseldiği ve ithalatın büyük oranda ’den yapıldığı bilgisine ulaştık. Düzenlediğimiz organizasyonlar akabinde Türk un ihracatçıları, Brezilyalı firmalarla bağlantılara geçerek Cumhuriyet tarihinde ilk kez bu ülkeye, tam 653 ton ihracatı gerçekleştirdi.”

 

2023’TE, 2,5 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Türkiye’nin toplam unu ihracatının 2013 Eylül sonu itibarıyla yaklaşık 654 milyon ABD Doları’na ulaştığını vurgulayan Ünlü, dünya unu ihracatında lider konumunda yer alan Türkiye’nin geçmiş yıllarda olduğu gibi 2012 yılında yaklaşık 2 milyon ton ve 842 milyon dolar ihracatı ile dünyada birinci sırada olduğunu hatırlattı. Turgay Ünlü, 2023 Türkiye stratejisinde buğday ununun da yer aldığı un ve unlu mamuller sektöründeki toplam hedeflerinin ise 2,5 milyar dolar olduğunu ifade etti.

Bir önceki yazımız olan "Cargill ve Concord Grain tahıl deposu kurmak için anlaştı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Rusya’yla buğday anlaşması yapan Tahran’ın gözü Irak un pazarında

Rusya ve Kazakistan’la 5 yıllık buğday anlaşması yapan İran’ın Rusya’dan toplamda yıllık 1,5 milyon ton …