Türkiye tarımsal alanda yüzünü Güney Amerika’ya çevirdi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker, dünyanın önde gelen tarım merkezlerinden biri olan Brezilya’da, tarımsal alanda işbirliği için Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade iyi niyet protokolü imzaladı.

Türkiye dünyanın önemli tarım merkezlerinden biri olan Brezilya ile tarımsal alanda işbirliği yapacak. Bu kapsamda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade ile iyi niyet protokolü imzaladı.

Bakan Eker, Brezilya’nın başkenti Brazil’de yapılan imzan töreninde, Türkiye’nin biyo çeşitlilik konusunda dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu ve 4 bin endemik bitki türü ile Avrupa kıtasının iki katından daha fazla endemik bitki türüne sahip olduğunu söyledi.

Türkiye’nin dünyanın değişik ülkeleri ile tarımsal işbirliği konusunda ortak çalışma yaptığını belirten Bakan Eker, bu kez hedeflerinde geniş toprakları ve güçlü tarımsal ekonomisi bulunan Brezilya’nın olduğunu bildirdi.

Kısıtlı tarım alanlarına rağmen Türkiye’nin geçen yıl 62,5 milyar dolarlık tarımsal hasıla elde ettiğini vurgulayan Bakan Eker, büyük kıta ülkelerinden sonra tarımda Türkiye’nin en ön sıralarda geldiğini söyledi. Brezilya’nın tarımsal alanda önemli başarılara imza attığına dikkat çeken Bakan Eker, bunda Ar-Ge faaliyetlerinin önemli katkısı olduğunu bildirdi.

Konuşmasında dünyanın iki önemli tarımsal gücünü birleştirerek ortak işbirliği yapmak istediklerini belirten Bakan Eker, bu işbirliğinin küresel gıda güvenliği, güvenilir gıda üretimi, ekolojik denge ve tarımsal mekanizasyon alanlarına katkı sağlayacağını ifade etti. İki ülke arasındaki siyasi ilişkilerin üst düzeyde olmasına rağmen mevcut tarımsal işbirliğinin alt seviyelerde olduğuna dikkat çeken Bakan Eker, “Tarımsal işbirliğimizin ile ekonomik işbirliğimizi geliştireceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

Brezilya Tarım Bakanı Antonio Andrade de dünyada kendisinden en çok söz ettiren ülkenin Türkiye olduğunu belirterek tarımsal işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Daha sonra iki ülke arasında bitkisel, hayvansal üretim, gıda güvenliği ve teknoloji alanında işbirliğini öngören iyi niyet protokolü iki bakan tarafından imzalandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, dünyanın önemli araştırma merkezlerinden EMBRADA’yı ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Bir önceki yazımız olan "Oman Flour Mills’dan genç girişimcilere destek" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Unormak, Güney Afrika’da modern bir mısır işleme tesisini devreye aldı

Değirmen teknolojileri sektörünün öncü markalarından Unormak Değirmen, Güney Afrika’da toplam 1.600 ton/gün kapasiteli olarak planlanan …