Türkiye bir kez daha dünya un ihracatında ilk sırada

’nin raporuna göre; 2013/14 sezonunda 3 milyon 353 bin ton unu ihracatı gerçekleştiren Türkiye, bir kez daha dünya unu ihracatında ilk sırada yer aldı.

unhaber1

Türkiye, gerçekleştirdiği un ihracatı miktarıyla dünya un ihracatında ilk sıraya yerleşti. Uluslararası Tahıl Konseyi IGC’nin son raporuna göre, 2013/14 sezonunda 3 milyon 353 bin tonluk buğday unu (buğday eşdeğeri) ihracatı gerçekleştiren Türkiye, dünya genelindeki toplam un ihracatının yaklaşık yüzde 27’sini tek başına gerçekleştirdi.

Konuyla ilgili Anadolu Ajansı’na bir açıklama yapan Okan Üniversitesi Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Hikmet Boyacıoğlu, IGC’nin son tahmin raporunda, dünya un ticaretinin 2014/15 sezonunda bir önceki sezona kıyasla 70 bin ton artarak 12 milyon 530 bin tona (buğday eş değeri cinsinden) ulaşacağının öngörüldüğünü söyledi.
Dünya buğday unu ticaretindeki az miktardaki artışın, esas olarak, Kazakistan’da beklenenden daha düşük ihraç edilebilir buğday bulunmasından kaynaklandığını ifade eden Boyacıoğlu, “Kazakistan’ın un ihracatının geçen sezona göre az miktarda artışla 2,9 milyon ton seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.” dedi.

“TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ
KAZAKİSTAN’A KAPTIRABİLİR”
Açıklamasında Türkiye’nin 2013-2014 sezonunda 3 milyon 353 bin tonla dünya un ihracatında zirvede yer aldığına dikkati çeken Boyacıoğlu, şunları aktardı: “2012-2013 dönemini lider kapatan Türkiye, ihracatını 786 bin tonluk artışla 3 milyon 353 bin tona çıkardı. Liderliği bırakmayan Türkiye’nin en yakın takipçisi Kazakistan, 2 milyon 762 bin tonda kaldı. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ise 920 bin tonluk dış satım gerçekleştirdi. Türkiye, bu dış satımla dünya un ihracatının yaklaşık yüzde 27’sini tek başına yaptı. 1 Temmuz 2014-30 Haziran 2015 döneminde ise düşük buğday üretimi beklentisi nedeniyle Türkiye’nin un ihracatının 2,5 milyon tona gerileyeceği öngörülüyor. Bu durumda Türkiye, birinciliği Kazakistan’a kaptıracak.”
Dünyanın en yüksek buğday unu ithalatçısı Irak’ın satın almalarının, genelde son ithalat miktarlarına uyumlu olarak 1,4 milyon ton seviyesinde gerçekleşeceğinin tahmin edildiğini vurgulayan Boyacıoğlu, ikinci en yüksek un ithalatçısı Özbekistan’ın 2014-2015 sezonundaki alımlarının ise 1,3 milyon tona gerilemesinin beklendiğini söyledi.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …

Bir cevap yazın