Trakya, Türkiye’ye 8 yeni çeltik çeşidi kazandırdı

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü, Türkiye’ye yeni pirinç çeşitleri kazandırmaya devam ediyor. Çiftçi, sanayici ve pazarlamacıların taleplerini değerlendiren enstitü, bu doğrultuda geliştirdiği 8 yeni çeltik çeşidini Türk tarımına kazandırdı.

Çeltik alanındaki çalışmalarıyla adından söz ettiren Trakya Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü, çiftçi, sanayici ve pazarlamacıların talepleri doğrultusunda geliştirdiği 8 yeni çeltik çeşidini daha Türk tarımına kazandırdı. Basına konuyla ilgili açıklamada bulunan Enstitü Müdürü Adnan Tülek, 2010 yılında 10 adet çeşit adayının tescile sunulduğunu ve çeşitlerden 8 tanesinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkezi tarafından tescil edildiğini söyledi.

Bu çeşitlerin, enstitünün arazilerinde üretim aşamasında olduğunu aktaran Tülek, “Üretim aşamasında olan yeni çeşitlerimiz, tohumluk olarak üretilip 2014 yılında üreticimizin hizmetine sunulacak. Bu çeşitlere Biga İncisi, Tosya Güneşi, Manyas Yıldızı, Küplü, Kale, Sürek, Yatkın ve Mis 2013 isimleri verilmiştir.” dedi.

Enstitü Müdürü Tülek, Biga İncisi’nin Baldo çeşidi gibi iri tane yapısına, Tosya Güneşi’nin erken hasat özelliğine, Mis 2013’ün aromatik tane yapısına, Sürek’in de yüksek verim potansiyeline sahip olduğunu kaydetti.

Çeltik Şube Şefi Halil Sürek de çalışmalarında ülkenin ihtiyaçlarına göre çiftçilerden, sanayiciden ve pazarlamacıdan gelen talepleri dikkate aldıklarını ifade etti.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de durum buğdayı tartışması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

TMO, 50 bin ton pirinç alacak

TMO toplam 50 bin 400 ton pirinç alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Toprak …