kek_banner_640x100.jpg

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2019’da bütün alımlarını lisanslı depolardan yapacak

Dünyada büyük ilgi gören lisanslı depoculuk sistemine, ’nin de (TMO) iki yıla kadar tamamen geçeceği belirtildi. 

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, lisanslı depoculuğu önemsediklerini belirterek, “Taraflara faydalı olacağına inanıyoruz. 2019 yılı itibarıyla TMO bütün alımlarını lisanslı depolarda yapıyor olacak” dedi.Lisanslı depoculuk sistemine iki yıla kadar kendilerinin tamamen geçeceklerine dikkat çeken Kemaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üreticinin ürününü bekletebileceği altyapı olması lazım, üreticinin avansa kavuşması lazım, ancak bunu yaparsak sanayici ve tüccar karşısında ayakta kalabilir, ürününü öteleyebilir. O yüzden lisanslı depoculuğu çok önemsiyoruz. Taraflara faydalı olacağına inanıyoruz. 2019 yılı itibarıyla TMO bütün alımlarını lisanslı depolarda yapıyor olacak. Bu sene 2 milyon ton , 205 bin ton aldık. Yaklaşık 335 bin tonunu lisanslı depolarda elektronik ürün senedi olarak aldık ve aynı şekilde satıyoruz.”
Geleceğin , gıda ve hububatının Türkiye’nin etrafında döneceğini ifade eden Kemaloğlu, “10 yıl önce dünyanın en önemli buğday ihracatçısıydı, bugün kim? Rusya. Bugün dünyanın tahılı Karadeniz havzasında dönüyor. Karadeniz bölgesinin fiyatını Chicago belirlemiyor. Bu ne demek? Bölgesel bir borsaya ihtiyaç var. Lisanslı depoculuk, ürün ihtisas borsası hikayesi 10 yıl önce söylediğimiz rüyanın parçası. Bölgenin emtia borsası, Türkiye olmalı. Geldiğimiz noktada bu gerçekleşti. İnşallah gerekli hızı ve enerjiyi gösterirse bunu başaracağız.” diye konuştu.

Bir önceki yazımız olan "Myanmar pirinç ihracatında 50 yıllın rekorunu kırdı" başlıklı makalemizde ", ve miller magazine" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Rusya’yla buğday anlaşması yapan Tahran’ın gözü Irak un pazarında

Rusya ve Kazakistan’la 5 yıllık buğday anlaşması yapan İran’ın Rusya’dan toplamda yıllık 1,5 milyon ton …