Teşekkürler…

2000’li yılların henüz başıydı. Türkiye, yeni milenyuma derin bir ekonomik kriz sonrası AK Parti’nin iktidara gelmesiyle birlikte AB üyelik süreci doğrultusunda atılan adımlarla hızlı bir şekilde dünyanın yükselen yıldızı haline geliyordu. Bu dönemde Türk makineleri ve un sanayii de serpilmeye başlıyor, yurt dışında yeni pazarlara giriyordu. İşte tam da bu dönemde karar verdik Değirmenci Dergisi’ni çıkarmaya. Piyasada, insanoğlunun en kadim ve en hayatî sanayi kollarından biri olan endüstrisinin nabzını tutacak, sektördeki yenilikleri paydaşlara aktaracak, bu alandaki sorunları gündeme getirip çözüm kapılarını aralayacak uluslararası bir yayın yoktu. Mevcut olan bir dergi ise ABD odaklı yayın yapıyordu. Böyle bir yayına olan ihtiyaç, dünyanın uluslararası niteliğe sahip tek değirmen makineleri, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri fuarı olan İDMA sayesinde kurduğumuz network, bizi hem cesaretlendirdi hem de heyecanlandırdı. Ve sektörde tüm paydaşların sesi olma, teknik makalelerle bilgi paylaşımı yapma hedefiyle Nisan 2006’da ‘vira bismillah’ dedik. O ilk sayıdan bugüne aradan 12 yıl geçti ve Değirmenci şimdi 100. sayısı ile karşınızda.

Dile kolay! Böyle bir ihtisas alanında, dijitalleşmenin matbu yayınları yutacağının konuşulduğu bir dönemde tam 100 sayı çıkarmak…Bizim için sembolik değeri yüksek bir basamak , bir kilometre taşı, kritik bir dönemeç, önemli bir eşik. Peki geriye dönüp baktığımızda hedeflerini ne kadar gerçekleştirebildi bu dergi?

Bunun muhasebesini biz derinlemesine yapıyoruz ama sektörün değerli temsilcilerinden gelen yorumlar bizi gururlandırıyor. Değirmencilik sektörünün küresel devi Bühler’in, “Derginin üstün çalışmaları, teknik makaleleri ve anlayışına ilk günden beri güveniyoruz. Değirmenci’nin, sektörde çalışan herkes için büyük bir değer olduğu çok açık.” şeklindeki övgüsü doğru yolda olduğumuzun işareti. Gaziantep Üniversitesi Gıda Teknolojisi Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bayram, “Sektörü öğrenmeye çalışan öğrencilerin kitaplıklarında bu dergiyi görebilirsiniz.” tespitini yapıyorsa, yabancı yayınları takip eden, akademisyen kimliği ile titiz okumalar yapan sektörün tecrübeli isimlerinden Anamed & Analitik Grup Genel Müdürü Melek Malkoç, Değirmenci’nin üniversite kitaplıklarında yer almasını tavsiye ediyorsa demek ki önemli bir mesafe kat etmişiz. Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği Başkanı Sayın Erhan Özmen’in “Bizim için bir dergiden öte, bir başvuru kitabı, bir kılavuz” şeklindeki nitelemesi ise sadece bir takdir değil, çizgimizi korumamız konusunda bir uyarı.

Bu övgüler elbette bizi mutlu ediyor, ancak asla şımartmıyor. Aksine kalite çıtamızı daha da yükseğe koymamızı, her geçen sayı kendimizi yenilememiz için teşvik ediyor. Bu kapsamda Değirmenci’nin yeniden Arapça ve Rusça yayımlanacağını, bunlara İspanyolca’nın da ekleneceği müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Üç ayda bir yayımlanacak bu üç dergi, sektör paydaşlarına farklı coğrafyalara hitap etme imkanı sağlayacak. 150’yi aşkın ülkede 80 bin profesyonele ulaşan dergimizin kapsama alanı genişleyecek. Diğer bir atılım ise artık herkes için bir zorunluluk olan dijital dönüşümde olacak. Bundan sonra internet sitelerimizin daha hızlı güncellendiğini, sosyal medya hesaplarımızın daha aktif olarak kullanıldığını göreceksiniz.

100 sayımızı çıkartmanın sevincini yaşarken, dergimize şimdiye dek emek vermiş olan tüm danışma kurulu üyelerine, editörlerimize, sayfa tasarımcılarımıza, matbaacılarımıza, dağıtımcılarımıza, bu dergiye aileleri gibi sahip çıktıkları için gönülden teşekkür ediyorum. Elbette siz değerli sektör temsilcileri ve okurlarımız olmadan asla bu başarıyı yakalayamazdık. Hepinize şükranlarımı sunuyorum.

Daha nice 100. sayılarda buluşmak dileğiyle… Teşekkürler…

Kontrol edin

Dijital devrim

Dijitalleşme, asrımızın kilit kelimelerinden biri. Dijitalleşmenin etkileri hem günlük yaşantımızda hem de iş dünyasının birçok …