Tarımsal emtia devlerinden dijital devrim hamlesi

ADM, Bunge, Cargill, LDC ve COFCO gibi tarımsal endüstri devleri, ürünleri sevkiyatıyla ilgili işlemlerin standart ve dijital hale getirilmesi için ortak bir girişim başlattı. Bu ortaklık çerçevesinde ilk olarak tahıl ve yağlı tohum ticaretinde süreçler otomatik hale getirilecek, doküman alışverişi için gereken maliyet ciddi şekilde düşürülecek.

hükümetine ait gıda devi COFCO’nun iştiraki olan COFCO International, tarım ürünleri sevkiyatıyla ilgili işlemlerin standart ve dijital hale getirilmesi için sektörün dev şirketlerinden Archer Daniels Midland Company (ADM), Bunge, Cargill Incorporated ve Louis Dreyfus Company (LDC) ile işbirliğine gidiyor. Girişimin amacı, blok zincir ve yapay zeka gibi dijital teknolojileri kullanarak müşteriler için şeffaflık ve verimliliği artırmak.
COFCO International CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı Johnny Chi, “Bu girişime kurucu ortak olarak katılmaktan mutluluk duyuyoruz. Blok zincir gibi yeni teknolojiler; şeffaf, güvenli ve verimli bir platform oluşturma ve global tarım ürünleri ticaretini dönüştürme imkanı sağlıyor. Ortak vizyonumuz, herkese açık yeni bir standart geliştirmek ve tüm sektöre fayda sağlamak.” ifadelerini kullandı. Çin’in en büyük gıda ve tarım şirketi olan COFCO Corporation’ın yurtdışındaki operasyonları için kurduğu COFCO International bünyesinde 35 ülkede 12 bin kişi çalışıyor.
Ekim ayında ilan edilen ortaklık, başlangıç olarak tahıl ve yağlı tohum ticaretinde süreçleri otomatik hale getirerek, doküman alışverişi için gereken maliyeti ciddi şekilde düşürmeye odaklanacak. Uzun dönemde ise manuel ve kağıt temelli kontrat, fatura ve ödeme süreçlerinin dijitalleştirilmesiyle güvenlik, güvenilirlik, ve şeffaflığın daha da artığı modern bir yaklaşımın geliştirilmesi hedefleniyor. Girişime taraf olan şirketler, dünya genelinde büyük küçük tüm paydaşları; rekabeti artıran, engelleri kaldıran ve tüm sektöre değer katan bir çözümün geliştirilmesi için sürece katkı sağlamaya çağırıyor.
En kısa sürede uygulamaya geçmesi hedeflenen yaklaşım kapsamında ilk aşama olarak, uygun teknolojik çözümlerin belirlenmesi ve otomatik hale getirilecek tahıl ve yağlı tohum ticareti işlemlerinin verimli bir şekilde yürütülmesini sağlayacak ortakların sürece dahil edilmesi öngörülüyor.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …