Tahıl hastalıklarının teşhisinde yüz tanıma teknolojisi kullanılacak

Dijital cihazlar kullanarak tarımda verimliliği artırmayı hedefleyen Amerika merkezli Climate Corporation, geliştirdiği yüz tanıma teknolojisinin çiftçilerin, tahıllardaki hastalıkları tespit etmelerine imkan vereceğini açıkladı.

Amerikan tarımsal kimya ve biyoteknoloji şirketi Monsanto’nun bünyesinde yer alan Climate Corporation, Ar-Ge bölümünde çalışması süren 17 yeni projeyi kamuoyu ile paylaştı. Şirketin Ar-Ge biriminin başındaki isim olan Sam Eathington, “İnovasyon hattımız birçok araştırma alanını kapsamaktadır. Bitki üretimini etkileyen birçok değişkeni tespit için makine öğrenimi, veri analitiği ve tahmini modellemeyi endüstrinin en sağlam tohum genetik kütüphanesi ve çiftlik ölçeğinde araştırmayla birleştirdik.” dedi. Eathington, araştırmacıların bilgisayarların fotoğraftan hastalık tespiti yapabilmesi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kullandıkları sistemin, yüz tanıma teknolojisine benzer olduğunu belirten Climate Corporation yetkilisi, şimdilik 9 hastalık üzerinde çalıştıklarını ve yüzde 90 oranında bir başarı elde ettiklerini aktardı. Bu teknolojinin son aşamasına geldiğini, Ar-Ge’den çıkarak satış öncesi devrede olduğunu da sözlerine ekledi.
Şirketin geliştirdiği teknolojide mısır, soya fasulyesi ve tahıldaki hastalıklar yapay zekâ ile takip ediliyor. Şirkete göre makine öğrenme modeli, tek bir bitkide sorunun sınıflandırılmasında ve mobil veya tablet cihazıyla doğru hastalık teşhisinin sağlanmasında güçlü performans sergiliyor. Günümüzde, küresel mahsul üretiminin yüzde 40’ı hastalık, zararlı ve yabani otlar yüzünden zayi oluyor. Climate Corporation’ın üzerinde çalıştığı projeler gibi yeni teknolojiler ise çiftçilerin mahsullerini tahrip edebilecek hastalıklarından korumasına yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan "Perten, Kuzey Amerika’daki merkezini büyüttü" başlıklı makalemizde "Kuzey Amerika ve Perten Instruments" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Makarnalık buğday ithalini bitirecek anlaşma

Tarım Kredi Kooperatifleri ile Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği arasında makarnalık buğday alımı ve satışına yönelik …