Suudi Arabistan’dan Ukrayna’da dev tarım yatırımı

Suudi Arabistan ve Hayvancılık Yatırım Şirketi (SALIC), Ukrayna’nın en büyük şirketlerinden Mriya’yı satın aldığını açıkladı. Suudi şirketi böylece Ukrayna’nın orta ve batı kesimlerindeki 150 bin hektar alanı, dört silosu, iki tesis ve çok sayıda ekipmanı devralmış oldu.

Suudi Arabistan Tarım ve Hayvancılık Yatırım Şirketi (SALIC), Ukraynanın büyük tarım şirketlerinden Mriya Agro Holding’i satın alarak, Ukrayna’nın bağımsızlığından bu yana ülkede tarım alanında yapılan en büyük anlaşmaya imza attı. İki şirket arasında yapılan imza töreninde konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, “SALIC’in Mriya Agro Holding’i satın alma kararı çok büyük önem taşıyor ve yabancı şirketlerin Ukrayna’ya yatırım yapma arzusunda olduklarını gösteriyor. Bu da yatırım ortamı ve yatırımcıların ülkemize yaklaşımı konusunda büyük değişikliğin söz konusu olduğunu gösteriyor.” dedi. Ukrayna lideri, Suudi Arabistan’ın devlet fonuna ait olan SALIC’in dünyada tarım alanında yatırım yapan en büyük fonlardan biri olduğuna dikkat çekti. Suudi şirketi böylece Ukrayna’nın orta ve batı kesimlerindeki 150 bin hektar tarım alanı, dört hububat silosu, iki tesis, bir patates depolama alanı ve çok sayıda ekipmanı da devralmış oldu.
Petro Poroşenko, SALIC ile Mriya arasında imzalanan anlaşmanın, Ukrayna bağımsızlığa kavuştuğundan bu yana ülkede tarım alanında yapılan en büyük satın alma anlaşması olduğunu vurguladı. Poroşenko, “Bu kontrat, Ukrayna toprağının satın alınmasını içermiyor. Ancak Ukrayna varlıklarının satın alınması ile ülkenin tarım sektöründe yatırım seviyesinin artırılması ve ülkeye gelen teknolojilerin düzeyinin artırılmasını içeriyor.” dedi. Poroşenko, bu sayede ürün verimi, ihracat ve döviz girdisinde artış sağlayacaklarını ve yeni yüksek maaşlı istihdam imkanları oluşturulacağını ifade etti.
Ukrayna, Avrupa’nın en büyük ihracatçısı. Suudi Arabistan ise dünyanın en büyük ithalatçısı. Karadeniz’in verimli toprakları ve bölgenin Ortadoğu’daki büyük tahıl ve yağlı tohum ithalatçılarına çok kolay ulaşabilecek konumda olması SALIC’in Ukrayna’ya yatırım yapmasında önemli rol oynadı.
SALIC, Mriya Holding’den devraldığı arazilerin bitişiğinde zaten 45 bin hektarlık alanda tarım yapıyordu. Anlaşmayla birlikte SALIC, ülkenin en büyük tarım operasyonlarını gerçekleştiren şirket oldu. Suudi Arabistan şirketinin, dış yatırımlara kolaylık gösteren ülkelerde tarım alanında yatırımlar yapmak ve ortaklıklar kurmak konusundaki fırsatlar araştırdığı belirtildi.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …