Suudi Arabistan yerli buğday üretimine son veriyor

Suudi Arabistan yerli üretimi programını sonlandırdı. Ülkede sadece az sayıda çiftçi geleneksel değirmenlerde üretimine devam edecek.  

h_76_1

ABD Bakanlığı Dış Servisi ( FAS), bir raporunda, Suudi Arabistan’ın, 2015/16 sezonunda otuz yıldan fazla bir süre boyunca devam etmiş olan yerli buğday üretimin programını sonlandırdığını belirtti. Ancak rapora göre, çok az sayıda Suudi çiftçinin yerel geleneksel değirmenlere satmak üzere buğday üretimine devam etmesi bekleniyor. Suudi Arabistan, az olan su kaynaklarının yok olmasına ve yer altı su kaynaklarının tükenmesine neden olduğundan, “kendi kendine yeten bir buğday üreticisi olma” konusundaki planlarını 2008 yılında terk etti.
USDA raporuna göre 2015/16 sezonunda Suudi Arabistan’ın buğday ithalatının 3 milyon ton civarında olması bekleniyor. Bunun da, yeni sezona aktarılan yüksek stoklardan dolayı, geçmiş yıla göre yüzde 14 civarında bir azalma anlamına geldiği belirtiliyor.
Geçen yılın sonlarında, tahıl ithalatlarından sorumlu olan devlet kuruluşu Suudi Arabistan Tahıl Siloları ve Un Değirmenleri Kurumu’nun Genel Müdürü Ahmed bin Abdulaziz Al-Fares, Riyad’da düzenlenen bir endüstri konferansında, krallığın 3,5 milyon ton veya 2016 ihtiyacının yüzde 100’ünü ithal edeceğini söylemişti. Suudi kuruma göre buğday talebinin 2025 yılında 4,5 milyon tona ulaşması bekleniyor.
Bunun yanı sıra rapora göre Suudi arpa ithalatının 2015/16 sezonunda 8,5 milyon metrik ton, yani önceki yılın ithalatlarına göre yüzde 4 daha yüksek olması bekleniyor. Krallık, hayvanların beslenmesinde kullanılan sorgum ve arpa açısından, dünyanın en büyük ithalatçısı konumunda. Raporda, Suudi pirinç ithalatının da yüzde 4 aratarak 1.48 milyon tona çıkacağı belirtiliyor.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …