SUUDİ ARABİSTAN, KAMUYA AİT UN DEĞİRMENLERİNİ SATIYOR

Suudi Arabistan hükümeti, özelleştirme hamlesine un değirmenleriyle başlıyor. Diğer büyük özelleştirmeler için referans işlevi görecek olan değirmenlere, dünyanın en büyük şirketleri ilgi gösteriyor.

Suudi Arabistan’da devlete ait tahıl alım şirketi SAGO, dört un değirmeninin özelleştirilmesi için ön başvuruları 26 Ağustos’ta alacağını açıkladı. İhaleye katılmasına izin verilecek şirketlerin belirlenme süreci de aynı gün açıklanacak. Özelleştirmelerde Riyad yönetimine danışmanlık yapan HSCB şirketi, ihaleye katılabilecek olan şirketlerin belirlenmesinin ardından ihale sürecinin başlayacağını açıkladı.
Diğer büyük özelleştirmeler için turnusol kağıdı işlevi görecek olan değirmenlere, dünyanın en büyük tarım şirketleri ilgi gösteriyor. Yabancı şirketler, özelleştirme şartı olarak değirmenlerin çoğunluk hissesinin Suudi vatandaşlarına ait olması şartı sebebiyle endişeliydi. Fakat ön başvurular için yapılan çağrıda böyle bir şartın öne sürülmediği görüldü. Fakat ihale şartlarıyla ilgili detaylı bilgi verilmedi. Reuters’a konuşan bir kaynak bu durumun potansiyel alıcıları vazgeçirebileceğini belirterek, “Buğdayı kendileri alacak ve un fiyatını da sabitleyeceklerse değirmencinin rolü ne olacak?” diye sordu.
Suudi Arabistan’da alımından sorumlu SAGO şirketi, dünyanın en büyük ve arpa alıcılarından biri konumunda ve yılda 3,5 milyon ton ithal ediyor. Ülke nüfusundaki artış sebebiyle 2025 yılına kadar yıllık talebinin 4,5 milyon tona ulaşması bekleniyor.
Dünyanın en büyük tarım firmalarından Archer Daniels Midland ve Bunge, SAGO özelleştirmelerine ilgi duyduklarını açıklayan uluslararası firmalar arasında yer alıyor. Suudi Arabistan’ın tahıl ithalatına bağımlı olması, bu ülkenin değirmenlerine yönelik büyük ilginin başlıca sebepleri arasında. Suudi Arabistan, daha önce buğday ve arpada kendi kendine yetme politikası kapsamında çöle ekim yapmayı denemiş, fakat zaten kıt olan su kaynaklarını tüketen bu uygulamadan 2008 yılında vazgeçmişti.

RİYAD, SUUDİ ÇİFTÇİLERDEN
YILDA 700 BİN TON BUĞDAY ALACAK
SAGO, beş yıl boyunca yılda maksimum 700 bin ton yerli buğday satın alma planını onayladı. Devlet haber ajansı SPA, çiftçilerin 50 hektara kadar araziye buğday ekebileceğini duyurdu. SPA’da yer alan haberde, “Buğday fiyatları önümüzdeki 2018-2019 sezonunda, ton başına 333 dolar olacak. Global ithalat fiyatlarının bundan yüksek olması durumunda ise bu düzeye yükseltilecek. Fiyatlar, iki sezon sonra gözden geçirilecek.” ifadelerine yer verildi.

Kontrol edin

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük …