Suudi Arabistan 2016’da 3,5 milyon ton buğday ithal edecek

Suudi Arabistan’ın Depoları ve Un Fabrikaları Kuruluşu (GSFMO), 2016 yılında 3,5 milyon ton ithal etmeyi beklediklerini söyledi.arabi

Suudi Arabistan’ın ana buğday alım ajansı Tahıl Depoları ve Un Değirmenleri Kuruluşu (GSFMO), yerel buğday tükenme noktasına geldiği için 2016 yılında 3,5 milyon ton buğday ithal etmeyi umduklarını söyledi. Reuters’in haberine göre, kuruluşun Genel Müdürü Ahmed al-Fares, Riyad’da gerçekleştirilen Suudi Arabistan-Fransa ticaret forumunda yaptığı bir konuşmada, ajansın 2015 yılında da neredeyse 3,4 milyon ton buğday ithal ettiğini söyledi.
Suudi Arabistan, çölde tarım uygulaması değerli su kaynaklarını azalttığı için 2008 yılında terkedilen kendi kendine yetme politikası sebebiyle, sert ve yumuşak buğdayın büyük bir ithalatçısı konumuna geldi. Ülke, buğday ekimini kademeli olarak azaltıyor ve 2016 yılında su tasarrufu yapmak için tamamen ithalata bağlı olmayı planlıyor. Kesinti planı başlamadan önceki, yani 2008 yılındaki 1,72 milyon tonluk alımlara kıyasla, yerel tedariğin son yılı olan 2015’te, yerel buğdayın toplam alımının 420 bin tona ulaşması bekleniyor.
GSFMO, büyük ölçüde artan nüfus sebebiyle ülkenin buğday talebinin, yıllık olarak yüzde 3,2 artarak 2025 yılına kadar 4,5 milyon tona ulaşmasını bekliyor. Ülkedeki depolama kapasitesi 3,1 milyon ton. Bu miktar, Suudi Arabistan için 10 ay boyunca yeterli. GSFMO, ayrıca 2020 yılına kadar buğday depolama kapasitesini de bir yıllık tüketim miktarına, yani 4 milyon tona çıkaracaklarını söyledi.

Bir önceki yazımız olan "Bühler Sortex’ten plastik geri dönüşümü için ortaklık" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

TMO 252 bin ton buğday için alım ihalesi açtı

TMO, yaklaşık 252 bin ton buğday ithalatı için bir dizi uluslararası alım ihalesi açtı Toprak …