SUKUP’UN KURUCUSU EUGENE SUKUP HAYATINI KAYBETTİ

Tahıl depolama, kurutma ve taşıma ekipmanı üretiminde dünyanın öncü şirketlerinden Sukup Manufacturing’in kurucusu Eugene Sukup hayatını kaybetti. 89 yaşında ölen Sukup, 1963’te bir kaynak atölyesinde kurduğu şirketi, 85 ülkeye ihracat yapan bir firma haline getiren başarılı bir işadamıydı.

Tahıl siloları, kurutma ve tahıl taşıma ekipmanı üretiminde ABD’nin en büyük aile şirketi olan Sukup Manufacturing’in temellerini atan Eugene Sukup, 12 Temmuz’da hayatını kaybetti. Iowa merkezli şirket, 89 yaşındaki Sukup’ ölümüyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, “Eugene, ailesi, arkadaşları, meslektaşları ve topluluğunun üyeleri tarafından bir lider, yenilikçi ve son derece şefkatli ve cömert bir kişi olarak hatırlanacaktır.” ifadelerini kullandı.
Eugene Sukup, eşi Mary ile şirketini 1963 yılında ABD’nin Iowa eyaletinde bulunan Sheffield bölgesindeki bir kaynak atölyesinde kurdu. İlk tahıl silosunu 1962 yılında satın alan Eugene, silodaki tahılın aşırı ısındığını ve kullanılmaz hale geldiğini fark ederek bu probleme karşı çözüm üretebilmek için çalışmalara başladı. Ölümünün ardından hakkında yayımlanan kısa biyografide, “Elle kullanılan sıyırıcı ile yaptığı denemenin başarısız olmasının ardından süreci otomatikleştirmek adına yatay helezon ekleme fikri ile ortaya çıktı. Bu fikrin patentini aldı, Stirway karma makinesini üretti ve Sukup şirketi kuruldu,” denildi.
Tahıl depolama ve taşıma sistemleri üretiminde artık ABD’nin en büyük aile şirketi olan Sukup’a ait seksenden fazla patent var. Şirket ürünlerini seksen beşten fazla ülkeye satıyor. Yedi yüz civarında çalışanı bulunan şirketin başında ailenin üçüncü nesilden gelen isimler var. Otuz iki yıl boyunca şirketin yönetim kurulu başkanlığını yapan Eugene Sukup, koltuğunu 1995 yılında oğlu Charles Sukup’a devretmişti. 2006 yılında Iowa Mucitler Onur Listesi’ne giren Eugene Sukup, 2007 yılında da Amerikan Tarım ve Biyolojik Mühendisler Topluluğu Üstün İnovasyon Ödülü’nü almıştı.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …