Sudan’da un sübyansiyonu yüzde 40 artırıldı

Sudan Maliye Bakanlığı, ekmek fiyatlarındaki artışın protestolara neden olması üzerine harekete geçti. Hükümet, un sübvansiyonunu yüzde 40 oranında artırmaya karar verdi. Sudan yönetimi, bu kararla birlikte, un sübvansiyonu için günlük 525 bin dolar yerine 737 bin dolar harcayacak. Sudan yönetimi, ekmek sübvansiyonlarını azaltma kararı alınca fiyatlar iki katına çıkmış ve ülke genelinde protesto gösterileri yapılmıştı. Ülkede enflasyon ise ağustos ayında %66’ya çıkmıştı. Güney Sudan’ın 2011 yılında bağımsızlığını kazanmasının ardından petrol gelirlerinin dörtte üçünden mahrum kalan Sudan’ın ekonomisi zor durumda. Döviz sıkıntısı yaşayan Sudan hükümeti, piyasaları normalleştirmek için ekim ayında devalüasyona gitmek zorunda kaldı. Son yıllarda, Amerikan dolarının resmi bankacılık sistemi yerine karaborsada işlem görmesi sebebiyle gibi temel gıda ürünlerinin ithal edilmesinde güçlük yaşanıyordu. Sudan, 2017’de 445 bin ton üretirken, 2 milyon ton buğdayı da ithal etmişti. ithalatından sorumlu olan özel sektör, döviz sıkıntısı sebebiyle ithalat yapamamaktan şikayetçiydi.

Bir önceki yazımız olan "Kişi başı yıllık buğday tüketimimiz 214 kilogramı buldu" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Torku’dan iflas dedikodularına yalanlama

900 bin çiftçinin ürünlerini alıp işleyen çiftçi kooperatifi markası Torku, iflas açıklayacağına yönelik haberleri yalanladı. …