Sudan, buğdayda sübvansiyonu kaldırıyor

hükümeti, sübvansiyonlarının kaldırılacağını açıkladı. Sudanlı yetkililer, sübvansiyon uygulamasından vazgeçilmesine rağmen ekmek fiyatlarının artmayacağını öne sürerken, ithalatın artık özel sektör üzerinden yürüyeceğini kaydediyor.

Doğu Afrika ülkesi Sudan, buğdaya uyguladığı sübvansiyonları tamamen kaldırmaya karar verdi. Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada bundan sonra buğday ithalatının özel sektör üzerinden yürütüleceği kaydedildi. Uygulama bu ay itibarıyla devreye giriyor.
IMF’nin dalgalı kura geçme ve sübvansiyonları azaltarak bitirme gibi iktisadi tavsiyeleri karşısında harekete geçen devlet, uygulamadan vazgeçilmesine rağmen ekmek fiyatlarının yükselmemesi için başka tedbirler düşünüyor. Reuters ajansına konuşan Maliyeden Sorumlu Devlet Bakanı Magdi Hassan Yaseen , un ithal eden firmalar arasında yaşanacak rekabet sayesinde ekmek fiyatlarının yükselmeyeceğini, hükümetin yerli üreticiden ‘teşvik edici fiyatlarla’ ekmek alacağını kaydetti.
37 milyon nüfuslu ülke, verilerine göre, 2016 yılında 2 milyon 458 bin ton buğday ithal etmişti. Doğu Afrika ülkesi, Ekim 2017’de kaldırılan 20 yıllık ekonomik yaptırımların izleri ve 2011 yılında Güney Sudan’ın ülkeden ayrılması nedeniyle ithalata bağımlı durumda.

Bir önceki yazımız olan "Nidera Seeds’i İsviçreli Syngenta Aldı" başlıklı makalemizde "Cofco, Nidera ve Syngenta" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …