Sertifikalı tohum buğday verimini yüzde 25 artırır

Türkiye Tohumcular Birliği Başkanı Yıldıray Gençer, yaptığı yazılı açıklamada sertifikalı tohum kullanımının buğday ve arpa verimliliğini yüzde 25 arttırabileceğini söyledi.

Yaptığı yazılı açıklamayla Türkiye’deki buğday verimliliğine dikkat çeken Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Başkanı Yıldıray Gençer, sertifikalı tohumluk kullanımının verimi yüzde 25’e kadar arttırabileceğini kaydetti.

Açıklamasında çiftçilerin sertifikalı tohumluk kullanmalarının kaliteyi ve geliri artıracağını belirten Gençer, Türkiye Tohumcular Birliği olarak sertifikalı tohum kullanım oranını artırmak için çalıştıklarını belirtti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tohumculuk piyasasını denetlediğini hatırlatan ve bu açıdan sertifikanın tohumlukta devletin güvencesi anlamına geldiğini ifade eden Yıldıray Gençer, ayrıca hububat ekiminde mahsulden veya ambardan tohumluk kullanılmasının gıda güvenliği açısından taşıdığı bazı sakıncaları da dile getirdi.

Gençer, konuyla ilgili şunlara dikkat çekti: “Tohumluğun içerisine zamanla yabani ot tohumları ve başka türler karışabilir. Tohumda hastalıklı ve bulaşık danelerin oranının artması sakıncalı bir başka durumdur. Gıda güvenliği için, çiftçimiz mahsulden tohumluk kullanırken çok dikkatli olmalı, temiz tohumluk kullanmalı ve bu uygulamaya bir iki yıldan fazla devam etmemelidir. Orta Anadolu şartlarında çiftçimizin en geç üç yıl içinde, sahil bölgelerinde ise tohumluğunu daha kısa sürede yenilemesi yararlı sonuç verir.”

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de durum buğdayı tartışması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Cezayir 24 üründe ithalatı durdurdu

Cezayir, gıdadan plastiğe 24 ürün kaleminde ithalatı durdurma kararı aldı. Ülkenin 24 ürünün ithalatının bankacılık …