Sektörün 2018 Ajandası

Değerli sektör temsilcileri…

2017’ye ‘güle güle’ deyip yeni yılı coşkuyla karşıladık. 2017, herkesin hayatında kimi zaman acı kimi zaman tatlı birçok iz bıraktı. Şimdi ise büyük bir enerjiyle yeni yıla girdik. Hayatımızın yeni bir sayfası daha yazılmak üzere bekliyor. Aralık ayı boyunca bir tarafta 2017 gözden geçirilirken diğer tarafta yeni yıl için planlar yapıldı. Çünkü yeni yıl, yeni başlangıçları, yeni umutları ve yeni beklentileri sembolize ediyor.

sektörünün temsilcileri de herkes gibi işlerini daha ileri taşımak için beklentilerini ortaya koydu, bu beklentileri nasıl gerçekleştireceklerine dair planlar yaptı. Elbette siyasî belirsizliklerin olduğu, ekonomik dalgalanmaların yaşandığı, baş döndüren teknolojik ilerlemelerin yaşandığı bir dünyada gerçekçi beklentilere girmek, vizyoner bir planlama yapmak gerekiyor. Aksi halde dünya nüfusunun beslenmesinde hayatî rol oynayan bu sektörün temsilcileri zor durumda kalabilir. “Sektörümüzün hayati rolü” derken mübalağa etmiyorum. Çünkü tarihî neredeyse insanlık kadar eski olan bu sektör, dünyada bir günde tüketilen gıdanın yaklaşık yüzde 60’ını üretiyor. Ve artan nüfusla birlikte, birçok gıdanın temel ham maddesi olan tahıla talep de artacak. Gözlerden kaçmayan bir diğer husus da dünya genelinde orta sınıfın yükselişi. Orta sınıf yükseldikçe kaliteli gıdaya talep de artıyor. Nüfusun artması ve orta sınıfın yükselişi sektörüne hem yeni sorumluluklar hem de yeni fırsatlar getirecek.

Dikkatleri çeken bir diğer husus da Rusya’nın tahıl üretiminde yeniden küresel bir güç olarak boy göstermesi. 2000’li yılların başından bu yana tahıl ihracatını her geçen yıl artıran Rusya, bir asır aradan sonra ilk kez dünyanın lider tahıl ihracatçısı olmaya hazırlanıyor. Rusya, bu sezon 44,5 milyon ton tahıl ihracıyla bir rekora imza atarak bu alanda dünya lideri olacak. 2018’de, küresel tahıl piyasasını ciddi bir şekilde etkileyen Rusya ile senelerdir tahıl üretiminde liderliğe oynayan ABD arasındaki rekabeti izlemek heyecan verici olacak.

Ve Afrika. Afrika da kalabalık nüfusu ve muazzam tahıl potansiyeliyle, değirmencilik endüstrisinin yeni yılda yeni fırsatlar için odaklanmaya devam edeceği bir diğer bölge. Sektörümüzün gündemindeki bir başka konu da teknoloji ve inovasyon olacak. Şu nokta açık ki Sanayi 4.0 çağına ayak uyduramayan şirketler zorlanacak. Teknolojik değişimlere adapte olan, inovasyona yatırım yapan şirketler ise diğerlerine göre avantajlı olacak.

2018’de tüm bu konuları sizlerle birlikte takip edeceğiz.

Saygılarımla,

Kontrol edin

Dijital devrim

Dijitalleşme, asrımızın kilit kelimelerinden biri. Dijitalleşmenin etkileri hem günlük yaşantımızda hem de iş dünyasının birçok …