Rusya’ya yeni tohum işleme tesisi

Danimarkalı Cimbria, Rusya’da OPH “LUSH” firmasi için ikinci tohum hazırlama tesisini üretime açtı. Bu tesisin faaliyete geçmesiyle bölgedeki tohum işleme kapasitesi iki katına çıkacak.

Tahıl ve tohumun endüstriyel olarak işlenmesi, taşınması ve depolanması alanında dünyanın önde gelen teknoloji tedarikçilerinden biri olan Cimbria, çeşitli mahsullerin tohumlarının hazırlanması için Rusya’daki OPH “LUSH” firmasının ikinci tesisini üretime açtı. Tesisin açılışını Stavropol Bölge Valisi V. Vladimirov gerçekleştirdi. Tesis, bölgedeki buğday tohumlarının yanı sıra arpa, yulaf, bezelye, soya fasulyesi, ayçiçeği, mısır ve diğer ürünlerin tohumlarını hazırlayan ilk evrensel girişim oldu.
Cimbria, bu bölgedeki ilk tohum hazırlama tesisini ise 2009 yılında kurmuştu. İlk tesis, son üç yılda 52 bin tonun üzerinde tohum üretti. Kaliteli tohum, sadece Stavropol bölgesinde değil, aynı zamanda komşu BDT ülkelerinde de (Ermenistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Tacikistan ve Kırgızistan) büyük değer görüyor.

YENİ TESİS, DAHA MODERN VE DAHA  GÜÇLÜ
Cimbria, şimdi daha modern ve güçlü olan ikinci tohum hazırlık tesisini hizmete açtı. İkinci tesisin devreye alınması kapasiteyi iki katına çıkaracak ve 16 ek iş fırsatı yaratacak. Tesis, yığın üründen ambalaj aşamasına kadar tohum işlenmenin tüm evrelerini sağlayacak. Bu hat, ön temizleyici, hassas temizleyici, girintili silindir, greyder, yer çekimi ayırıcı, optik ayıklayıcı ve tohum işleme makinesi içeriyor. Ayrıca, tesis içerisine 170 tonluk yaş malzeme için bir silo ve bir kurutucu, tohumun depolanması için de toplam 2 bin ton kapasiteli 10 silo inşa edildi. Silolar ısı kontrol sistemi ile donatıldı. Hattın üretkenliği saatte 10 ton, ayıklamadan sınıflandırma ve paketlemeye kadar tüm işlemler tesiste gerçekleştiriliyor.

Bir önceki yazımız olan Mühlenchemie’den Tahran’da ‘Enzim ve Fırıncılık’ semineri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

TMO, 50 bin ton pirinç alacak

TMO toplam 50 bin 400 ton pirinç alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Toprak …