Rusya’dan Dengeleri Değiştirecek Hamle

Değerli sektör temsilcileri…

Geçtiğimiz ay uluslararası haber siteleri, sektörü yakından ilgilendiren iki önemli haber geçti. Bu yazımda, gözden kaçırılmış olabileceğini düşündüğüm söz konusu iki gelişmeye dikkat çekmek istiyorum. Bunlardan birincisi, Rusya Bakanlığı direktörlerinden Anatoly Kutsenko’nun, ihracatında dünya liderliğine yerleşen Moskova’nın düşük fiyatlı satma politikasından vazgeçip katma değeri yüksek un ihracatına geçmeye yönelik düşüncesine işaret eden açıklaması. Kutsenko, sektörün önde gelen isimlerine yaptığı açıklamada, ülkenin un öğütme kapasitesini artırmayı ve un değirmenlerine yatırım yapmayı değerlendirdiklerini ifade etti. Rusya’nın bu planı Türkiye değirmencilik sektörü için hem fırsatlar hem de riskler içeriyor.

Makinecilere bakan yönüyle Rusya’nın kapasitesini genişletmesi büyük fırsatlara kapı aralayabilir. Türk makine imalatçıları, 300 civarında endüstriyel, 3 bini aşkın da küçük değirmenin bulunduğu Rusya’da yeni projeler alabilir, tesislerin revize edilmesinde önemli pay sahibi olabilir. Tabii bunun için Rusya piyasasını mercek altına almak, yakından takip etmek şart. Bu kapsamda dünyanın uluslararası niteliğe sahip tek makineleri, hububat ve bakliyat işleme teknolojileri fuarı olan İDMA büyük bir şans. İDMA ekibinin, dünyanın yükselen tahıl devleri Rusya ve Ukrayna’ya yönelik özel çalışma yaptığını biliyoruz.

Kutsenko’nun açıklaması, un sanayicilerini ise endişelendirebilir. Türkiye, Rusya’dan alınan ucuz, kaliteli buğdayın da avantajıyla un ihracatında dünya liderliğini Kazakistan’dan devraldı. Beş yıldır da birinciliği kimseye kaptırmıyor. Ama şimdi görülüyor ki Moskova, tahıl sektörünü ekonomik kalkınma için fırsat olarak görüyor. Değirmen endüstrisini geliştirerek dünyaya, getirisi buğdaydan daha fazla olan un satmayı düşünüyor. Hammadde sorunu yaşamayan, Karadeniz limanları sayesinde de ürettiği ürünü dünya piyasalarına ulaştırmada lojistik engeli bulunmayan bir Rusya’nın un ihracatında oldukça rekabetçi olacağını kestirmek güç değil. Elbette Rusya’yı bu konuda tehdit olarak görmek yanlış olur. İki ülke değirmen sektörü, güç birliği yaparak dünyayı besleyebilir.

Yazının başında zikrettiğim ikinci gelişme de yine Rusya ile ilgili. Tahran, Rusya’dan kaliteli buğday ithal edip Irak’a un ihracatını artırmak istediğini açıkladı. Bu konuda Tahran-Moskova hattında pazarlıklar yürütülüyor. Müzakerelere katılan isimlerden biri olan İran Gıda Endüstrisi Birlikleri Federasyonu Genel Sekreteri Kaveh Zargaran, Rusya’dan 1 milyon ton buğday alımına yönelik anlaşmanın birkaç ay içinde tamamlanmasını beklediğini söyledi. Yıllık 3 milyon ton un ithal eden Irak pazarına şu an Türk uncular hakim. İran’ın da Rus buğdayıyla devreye girmesiyle birlikte burada ciddi bir rekabetin yaşanması muhtemel.

Kontrol edin

Dijital devrim

Dijitalleşme, asrımızın kilit kelimelerinden biri. Dijitalleşmenin etkileri hem günlük yaşantımızda hem de iş dünyasının birçok …