Rusya’dan Asırlık Tahıl Hamlesi

İki binli yılların başından bu yana ihracatını yıldan yıla artıran , bir asırlık aradan sonra ilk kez dünyanın lider ihracatçısı olmaya hazırlanıyor. Uzmanlar, altyapı çalışmalarına yönelen Rusya’nın bu artışının süreceğini kaydediyor.

Dünyanın önde gelen tahıl üreticilerinden Rusya, son 17 yılda ihracatını yaklaşık otuz beş katına çıkardı. ABD Bakanlığı () verilerine göre, 2000-01 sezonunda sadece 1,3 milyon tahıl ihraç eden Rusya, bu sezon 44,5 milyon ton tahıl ihraç ederek rekora imza atacak. Bu öngörülerin tutması hâlinde ülke, Çarlık rejiminin son yıllarında bu yana ilk kez tahıl ihracatında dünya lideri oluyor.
2017-18 tahminleri ülkenin yıllık tahıl üretiminin 133 milyon ton olacağını söylüyor. Bu üretimin 44.5 milyon tonu için ihracat için tahsis edilmiş durumda. Uzmanlar ve resmi yetkililer bu rakamların ülkenin mevcut altyapısıyla ulaşılabilecek en üst sınır olduğunu belirtiyor.
Rus tarımsal danışmanlık şirketi SovEcon’ genel müdürlüğün yapan Andrey Sizov, ülkenin tahıl ihracat kapasitesinin daha yüksek olduğunu kaydediyor. Uluslararası Reuters haber ajansına konuşan Sizov, “Mesele altyapı sorunu olmasaydı, 50-55 milyon ton ihraç edebilirdik. “ diyor. İhracat rakamlarını daha da yukarı taşımak isteyen Moskova yönetimi ise altyapı kısıtlamalarının buna engel olmaması için yatırımlara hız vermiş durumda. Bazı terminalleri büyütmeye başlayan Rusya, Karadeniz’de bir, ’e hitap eden doğu bölgesinde ise iki liman inşa ediyor. Bu limanların hizmete girmesiyle ihracat atılımının da devam etmesi bekleniyor. Rus Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev ’e hitap eden limanların 2020 yılında tamamlanacağını ve ülkenin ihracatı için 11 milyon tonluk bir kapasite anlamına geldiğini belirtirken, uzmanlar bu limanların tam kapasiteyle çalışması için ülke içindeki altyapının yeterli olmadığını öne sürüyor.
Ülkenin tahıl ihracatını arttırmasının önünde yurt içindeki altyapı sorunları haricinde problemler de mevcut. Daha önce Ukrayna’nın Karadeniz’deki limanlarını kullanan Rus ihracatçılar, Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı ilhak etmesinin ardından bu imkânı bulamıyor. Buradaki limanların 52 milyon tonluk tahıl sevkiyatı olduğu biliniyor.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …