Rusya, Ortadoğu’ya buğday sevkiyatını Suriye üzerinden yapacak

Dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı olan Rusya, Ortadoğu’ya sevkiyatları için Suriye’de bir lojistik merkez kuracak. Bölgede Rus buğdayı alan ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Cezayir, Ürdün, , Lübnan ve İran yer alıyor.

Suriye Ulaştırma Bakanı Ali Hammud, Rusya’nın buğday ihracatı için ülkede büyük bir lojistik merkez kuracağını söyledi. Sputnik’e konuşan Hammud, “Rusya’nın bölgedeki diğer ülkelere yaptığı buğday ihracatı için kullanmak üzere Suriye’de bir merkez kurması konusunda anlaşmaya vardık. Bu bağlamda, Suriye’deki limanları genişletilmesi ve liman alanında büyük miktarlarda Rus buğdayının depolanması için silolar inşa edilmesi gerekecek.” dedi. Buğdayın komşu ülkelere nakliyesi için yeterli altyapının sağlanmasının da gerekeceğini ifade eden bakan, “Bu yüzden, bir demiryolu hattı ile karayollarının inşa edilmesine de ihtiyaç duyacağız.” ifadelerini kullandı.
Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya, yılın ilk 6 ayındaki buğday ihracatını, bir önceki yılın aynı dönemine göre %80,2 oranında artırdı. Son yıllarda global dünya buğday ticaretinin yarısından fazlasını ele geçiren Rusya, aynı zamanda dünyanın en büyük tahıl ihracatçısı konumunu da elde etti. Rusya’nın dünya buğday piyasasındaki payı 2000 yılından bu yana dört katına çıktı. Bölgede Rus buğdayı alan ülkeler arasında Türkiye ile birlikte Cezayir, Ürdün, Mısır, Lübnan ve İran yer alıyor. Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden Rus buğdayına olan talep istikrarlı bir şekilde artıyor. Suudi Arabistan da Rus ürünlerinin Ortadoğu’ya satışı için büyük bir merkez haline gelmeyi hedefliyor. Rusya’nın buğday ihracatının %32’si Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yapılıyor. Rusya geçtiğimiz yılda toplan 120,7 milyon ton ürünü elde etmişti. Bu yıl üretimin %3 oranında artması bekleniyor. Russia Today sitesine göre Rusya, Sovyetler Birliği dönemi de dahil olmak üzere, en büyük hasadını bu yıl bekliyor.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …