Rusya-İran buğday anlaşmasına finansman engeli

Rusya ve Kazakistan’dan İran’a ihracatı konusundaki müzakereler, finansman sorunu sebebiyle kilitlendi. Altı ay önce başlayan görüşmelerde, Rusya ve Kazakistan’ın İranlı değirmencilere göndermesi ve üretilecek unun da Irak’a satılması ele alınıyordu. Irak un pazarını şu anda Türkiye domine ediyor. Ortalama yüzde 50 kapasiteyle çalışan İranlı değirmenciler ise satışları artırabilmek için ithalatına ihtiyaç duyuyor. Irak ise yıllık yaklaşık 7 milyon tonluk un ihtiyacının 3 milyon tonunu ithalat ile karşılıyor.
İran Gıda Endüstrileri Federasyonu Başkanı Kave Zergeran, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, anlaşmanın hayata geçirilebilmesi için finansman sorunu yaşadıklarını dile getirdi. Müzakere edilen plana göre Rusya, İranlı değirmencilere her ay 100 bin ton buğday gönderecek. Bu değirmenciler, ihraç edecekleri unda yerli buğday kullanamayacaklar. Rus buğdayının en büyük alıcılarından biri olan İran, 2016 yılında kendi kendine yetme politikası sebebiyle bu ülkeden alımı kesmişti.
İran’ın zaten zayıf olan ekonomisi sebebiyle güç durumda olan yerel bankalar, Amerikan ambargosunun yeniden yürürlüğe girmesi sebebiyle bir darbe daha yemişti. Ayrıca İran riyali, bu yıl değerini neredeyse üçte iki oranında kaybetti. Zergeran, Amerikan yaptırımlarına rağmen birçok ülkeyle bankacılık ilişkilerinin sürdürülmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını ifade etti. Zergeran, “Bölgede Türkiye ve Rusya gibi iyi dostlarımız var, ancak onlar da yaptırımlara maruz durumdalar.” ifadelerini kullandı.
İran Gümrük Müdürlüğü’nün son verilerine göre 21 Mart-22 Temmuz döneminde 20 milyon dolar değerinde 81 bin ton un ihraç edildi. İran ununun başlıca müşterileri Irak, Afganistan, Katar ve Almanya oldu.

Bir önceki yazımız olan "Irak’ta susuzluk sebebiyle buğday üretimi yarı yarıya düşecek" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Margarita Louis-Dreyfus, aile şirketini tek elde toplayacak

Dünyanın en büyük dört tarımsal emtia ticareti şirketinden biri olan Louis Dreyfus Company’nin (LDC) büyük …