Rusya buğday ihracatına ek vergi getirdi

Rusya, rublenin değerindeki düşüşe karşı dünya piyasalarındaki yüksek fiyatlar nedeniyle yükselen ihracatı düşürmek ve ülkedeki arzı dengelemek için buğdaya ek vergi getirdi.

unhaber5

Dünyanın önde gelen üreticilerinden ve ihracatçılarından Rusya, rublenin değer kaybetmesi ve dünya piyasalarındaki fiyatların yüksek seyretmesi nedeniyle artan ihracatını durdurmak ve iç piyasadaki stokları korumak için ihracatına ek vergi getirdiğini açıkladı.
Alınan karara göre; 1 Şubat 2015’ten itibaren buğdayın gümrük değerinin yüzde 15’i ihracat vergisi olarak alınacak. Ayrıca ek olarak ton başına 7.5 Euro alınacak ve 1 ton buğdaydan alınan vergi 35 Euro’dan az olmayacak. Buğdaya yönelik ihracat vergisi, Gümrük Birliği’ne üye ülkelere uygulanmayacak.
Hükümet, ek verginin yerel piyasanın istikrarının sağlanmasına katkı sağlayacağını belirtiyor.
Rusya, 17 Aralık’ta ihraç edilecek buğdayın demiryolu yüklemelerini süresiz olarak durdurmuştu. Ek vergilerle birlikte ihracatın yeniden başlayabileceği ifade ediliyor.
2014/15 sezonunda yaklaşık 105 milyon ton tahıl hasadı gerçekleştiren Rusya, iç tüketim ve stoklar için kullanılan buğdaydan kalan 30 milyon tona yakın tahılı ise ihraç edecek. Şuana kadar ihraç edilen tahıl miktarının 21 milyon ton civarında olduğu tahmin ediliyor.

Bir önceki yazımız olan "Türkiye bir kez daha dünya un ihracatında ilk sırada" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Rusya, AB ve ABD’nin elindeki buğday pazarlarındaki varlığını güçlendiriyor

Rusya’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki buğday pazarlarındaki lider konumu; Irak, Suudi Arabistan ve Cezayir’deki başarılı …