Rus VTB Bankası, tahıl altyapı yatırımlarına hız verdi

Tahıl ihracatında kullanılan altyapıların satın alınması konusunda aktif olan Rus devlet bankası VTB, ülkede demiryolu ile tahıl taşımacılığı alanında faaliyet gösteren en büyük şirket olan Rustranscom’un çoğunluk hissesini aldı. VTB’nin, tahıl ticareti alanında ülkenin önde gelen şirketlerinden Mirogroup’a ortak olmayı da planladığı belirtildi.

Rusya’nın en büyük ikinci bankası VTB, tahıl ve kereste nakliyesinde aktif olan Rus demiryolu şirketi Rustranscom’un (RTC) çoğunluk hisselerini alacağını açıkladı. 68 bin yük vagonuna sahip olan şirketin %50+1 hissesini alacak olan banka, diğer tahıl ihracatı ve lojistik birimleri ile Rusya’nın tedarik zincirini daha etkili ve rekabetçi hale getirecek. VTB’den yapılan açıklamada, Rusya’nın son yıllarda ve diğer tahılların ve ihracatını önemli oranda artırdığı hatırlatılarak, “Rusya, bu alanlarda dünyada ilk üç arasında yer alıyor. Rusya’nın tarımı, ekonomisi ve bir bütün olarak tüm ülke için stratejik bir görünüme büründü.” ifadelerine yer verildi.
Reuters’ın haberine göre, tahıl ticareti yapan Mirogroup adlı şirket de VTB’nin radarında. Söz konusu şirket, geçtiğimiz satış yılında 2 milyon ton tahıl ihraç etmişti. VTB’nin de yeni sezonda 6 milyon tonluk bir ihracat planı üzerinde çalıştığı belirtiliyor. İki şirketin potansiyeli birleştiğinde, Rusya’da en çok tahıl ihraç eden şirket VTB olabilir. Rus piyasasının şu andaki lideri olan TD Rif, 6 ila 7 milyon tonluk ihracat yapıyor.
VTB, Karadeniz’deki Novorossiisk limanında ikinci hububat terminalini satın alarak sektördeki oyuncuları şaşırtmıştı. Banka, bu adım sayesinde, dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olan Rusya’daki başlıca derin su ihracat merkezlerindeki kontrolünü artırmıştı. VTB’nin CEO Yardımcısı Yuri Soloviev, ülkenin tahıl ihracatı potansiyelini artırmak için Rus hükümetiyle işbirliği yapabileceklerini söylemişti.
Rusya’nın ikinci büyük bankası VTB’nin tahıl ihracatı altyapısına yönelik yatırımları, Rus hükümetinin sektör üzerindeki ağırlığını artırma girişimi olarak da yorumlanıyor. Karadeniz’deki Novorossiisk limanında iki tahıl terminaline ortak olan bankanın, Taman terminalini de satın almak için görüşmelere başladığı belirtildi.

Kontrol edin

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük …