Pirinçte KDV yüzde 1’e iniyor

Türkiye, pirinçteki KDV oranını yüzde 1’e çekmeye hazırlanıyor. Konuyla ilgili Tekirdağ’da bir açıklama yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, kararnameyi Bakanlar Kurulu’na götürmeye hazırlandıklarını söyledi.

pirinc_kdv

Başbakan Ahmet Davutoğlu, pirinçteki Katma Değer Vergisi’ni (KDV) yüzde 1’e düşüreceklerini Tekirdağ’da duyurdu. Böylece kuru gıdada KDV’si yüzde 8’de kalan son ürünün de KDV’si yüzde 1’e çekilmiş olacak. Davutoğlu, “Önümüzdeki Bakanlar Kurulu’na kararnameyi getireceğiz, pirincin KDV oranını yüzde 8’den yüzde 1’e düşürüyoruz. Tekirdağ’ın, Trakya’nın bu müjdeyi beklediğini biliyorum.” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ulusal Hububat Konseyi (UHK) Başkanı Mustafa Yılmazkart, Türkiye’de pirinç tüketiminin 10 kilogramdan 5,5 kilograma indiğine ve bunun da sektör için tehlike arz ettiğine işaret etti. Bu açıdan pirinçte KDV’nin yüzde 1’e indirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Yılmazkart, UHK’nin sektör sorunlarını yerinde çözüm amacıyla geçtiğimiz yıl içerisinde Edirne’de yaptığı ‘Ulusal Çeltik Paneli’nde de bu konunun gündeme getirildiğini söyledi.

Çeltikteki KDV indirimi kararının, sektöre ciddi bir ivme kazandıracağını ifade eden Mustafa Yılmazkart, şunları aktardı: “Türkiye çeltik üretimi son yıllarda önemli oranda artarak 1 milyon tona yaklaşmıştır. Bununla birlikte modern çeltik işleme tesisleri yatırımları yapılmıştır. Tahılda tüm ürünlerin KDV’leri yüzde 1 iken pirinçte KDV yüzde 8 olması sektörü ciddi şekilde etkiliyor, üretici ve fabrikacılar malını pazarlamakta zorluk çekiyorlardı. KDV’nin %1’e indirilmesi olumlu yansımaları beraberinde getirecektir.”

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …