Parçacık büyüklüklerinin ölçülmesi ve proseslerin optimize edilmesi

ve irmik tanecikleri arasında sabit partikül büyüklüğü dağılımı, fırınlarda tahıl ürünlerini işlerken veya üretirken tutarlı kalitenin elde edilmesinde önemli bir faktördür. Bühler, MYTA PSM (Tanecik Boyutu Ölçümü) ile granülasyon dağılımını izlemek için yenilikçi bir çözüm sunuyor. Bu ürün bir tesise sabit olarak monte edilebildiği gibi artık şimdi taşınabilir bir versiyon olarak da kullanılabiliyor. Sistem, fabrikadaki farklı ölçüm noktalarına rahatça  taşınabiliyor.

Thomas Ziolko

Ürün Müdürü

&Çavdar Çözümleri

Bühler AG

Partikül büyüklüğü dağılımı, değirmencilerin işlemlerini optimize etmede ve son ürünler için sabit kaliteyi sağlamada en önemli parametrelerden biridir. Unlu mamuller veya makarna üreticileri gibi müşteriler için, tanecik büyüklüğünün tanımlanmış dağılımı, un veya irmikte tekrarlanabilir bir işlemin başarısı için belirleyicidir. Unun ve irmiğin parçacık boyutu dağılımı, su absorve kapasitesi ve sonraki işlem aşamalarında hamurun reolojik davranışı üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Laboratuvar yerine devam eden süreçte
Bühler’in Tanecik Boyutu Ölçümü (PSM) MYTA klasik laboratuvar eleği yerine bir alternatif sunmaktadır. 10 – 5000 µm aralığındaki tanecik büyüklüğü ölçümü için sürekli izleme için online olarak veya çok çeşitli ölçüm pozisyonları için taşınabilir ünite olarak kullanılabilir. Sonuçlar sabit parçacık dağılımı ile tekrarlanabilir son ürünlerdir.

 

Granülasyon ölçme: Otomatik ve gerçek zamanlı

Çevrimiçi parçacık boyutu ölçümü için, entegre numuneler kullanılarak temsili bir miktar ürün alınır ve arka arkaya sensöre verilir. Sürekli hesaplanan ölçüm sonuçları bir trend grafiği olarak ve sayısal parçacık boyutu dağılımı olarak gösterilir ve arşivlenir. Bu hesaplama sistemi, ürün giriş-çıkışına yerleştirilmiştir. El ile numune almak gerekmez. Bu da ölçüm sonuçlarını temsili, sabit ve aynı zamanda ölçüm yapan kişiden bağımsız hale getirir.

 

Mobil ölçümleme birimi

MYTA mobil Tanecik Boyutu Ölçümleme’nin avantajı taşınabilirliği ve kolay kullanımıdır. Sistem, fabrikadaki farklı ölçüm noktalarına serbestçe taşınabilir. Harici bir güç bağlantısının yanı sıra hava bağlantısı yeterlidir. Operatör hatası neredeyse imkânsızdır. Kontrol ünitesi sistemin ayrılmaz bir parçasıdır ve granülasyon dağılımını sadece birkaç dakika içinde ulaştırır. Yazılım, laboratuvar eleğinde tek bir elek yığınının doğrudan karşılaştırılması için kullanılabilecek bir ofsetin girilmesine izin verir.

Öğütme sürecindeki uygulamalar
PSM sistemi MYTA, farklı uygulamalara sahip çeşitli tahıl değirmenlerinde kullanılabilir:

 

  • Online un izleme: Öğütme ardından devamlı bir güvencesi için.
  • Online irmik durum izleme: Öğütme ardından irmik granülasyonun sürekli izlenmesi için. Bir granülasyon kayması veya ayar noktasından sapma olursa, bir alarm çalar.
  • Online öğütülmüş tahıl izleme: Bir valstaki öğütme boşluğunun otomatik olarak ayarlanması için.

Tüm hat üzerinde optimizasyon

MYTA, bütün öğütme sürecinin istikrarlı bir hale gelmesine yardım eder. Devam eden süreçteki problemler hızlıca tespit edilebilir. Online sürümü, devam eden süreçte tanımlanmış bir ölçüm noktasında otomatik düzeltmeye izin verirken, mobil sürümü, farklı ölçüm pozisyonları için klasik laboratuvar eleğine alternatif olarak uygundur. Ayar noktasından herhangi bir sapmaya derhal müdahale edilebilir. Parçacık büyüklüğü için spesifikasyon sağlanır. Takip edilebilirlik sayesinde şeffaflık garanti altındadır. Son olarak sensör ayrıca bir tesisin verimliliğini optimize eder: Hatalı partilerden kaçınılır ve doğru parçacık boyutu dağılımı ile ilgili verim optimize edilir.

 

Kontrol edin

Un kalitesinin ölçülmesi ve unun özellikleri

“Değirmencinin ham ve işlenmiş buğdayı süreç içerisinde kontrol etmesi büyük önem taşır. Kalitesi bilinmeyen veya …