Paraguay soya fasulyesi ihracatında Arjantin’i ilk kez geçecek

Arjantin’deki kuraklığın ortaya çıkardığı soya fasulyesi arzı açığını, komşu Paraguay doldurmaya hazırlanıyor. Paraguaylı çiftçilerin bu yıl soya fasulyesi üretimini artırmaları ve ülkenin soya ihracatında ilk kez Arjantin’i geçmesi bekleniyor. Paraguay, dünya çapındaki soya arzının yüzde 3’ünü sağlıyor. Çin ile dünyanın en büyük ikinci soya fasulyesi ihracatçısı olan ABD arasında ticaret politikaları sebebiyle devam eden gerginliğin de Paraguay’a yaraması bekleniyor. Denize çıkışı bulunmayan Paraguay, soya fasulyesi ihracatının büyük çoğunluğunu dünyanın en büyük soya küspesi tedarikçisi olarak Arjantin’e yapıyor. Paraguay menşeli soya fasulyesi yüksek protein oranıyla biliniyor ve bu da soya küspesi üreticilerinin özellikle ilgisini çekiyor.
Arjantin’de ilk tahminlere göre 55 milyon ton olarak beklenen soya rekoltesinin kurallık sebebiyle 40 milyon tonun da altına düşecek olması üzerine, bu ülkedeki soya işleyicileri yönlerini ABD gibi uzak ülkelere bile çevirmişti. Arjantin, ürettiği soya fasulyesini hammadde olarak ihraç etmek yerine ülke içinde işliyor.

YENİ SİLOLAR VE
İŞLEME TESİSLERİ İNŞA EDİLECEK
ABD Tarım Bakanlığı’nın tahminlerine göre, Paraguay’ın soya fasulyesi ihracatı bu yıl 6,3 milyon ton, Arjantin’in ise 4,2 milyon ton olacak. Paraguay soya üretiminde geçtiğimiz yıl 10 milyon ton seviyesini aşmıştı. Bu sezon da aynı seviyeyi aşması bekleniyor. Paraguay hükümeti, üretimi 2018 itibariyle iki katına çıkarmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşabilmesi için ülkenin batısındaki geniş ve çorak topraklara sahip Chaco bölgesi kritik öneme sahip. Burada üretilen soya fasulyeleri, doğudaki Paraguay Nehri’ne götürülüyor ve dubalar üstünde güneye taşınarak Uruguay ya da Arjantin’in limanlarından ihraç ediliyor. ADM, Bunge, Dreyfus ve AGD gibi şirketlerin, Paraguay Nehri çevresinde soya ezme tesisleri mevcut. Paraguay; Arjantin ve Uruguay haricinde Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya ve Türkiye’ye de soya ihracatı yapıyor.
Paraguay Çiftçi Birlikleri Başkanı Hector Cristaldo’ya göre, ihracatı artırmak için ısıya dirençli fasulyeden daha fazlasını yapmak gerekiyor. Cristaldo, ülkede soya fasulyesi üretiminde hedeflenen büyümenin elde edebilmesi adına asfalt yollar, silolar ve işleme tesislerinin önemine dikkat çekiyor. REUTERS

Bir önceki yazımız olan "ADM’ye iş güvenliği alanında iki ödül" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Unormak, Güney Afrika’da modern bir mısır işleme tesisini devreye aldı

Değirmen teknolojileri sektörünün öncü markalarından Unormak Değirmen, Güney Afrika’da toplam 1.600 ton/gün kapasiteli olarak planlanan …