Pakistan Net Buğday İthalatcısı Olma Yolunda

Buğdayda yerel üretimin azalması ’ı net ithalatçı konumuna doğru sürüklüyor. Ülkenin bu yıl yaklaşık 1 milyon ton ithal etmesi bekleniyor. Bu ithalat miktarı, son 5 yılın en yüksek değeri.

Pakistan’da ekimin geç yapılması ve gübre kullanımının azalması, buğday üretimini düşürdü. Ülkenin, Mart 2014’e kadar 800 bin ton ile 1 milyon ton arasında buğday ithal edeceği tahmin ediliyor. Bu miktarın, Pakistan’ın son 5 yılda gerçekleştirdiği en yüksek buğday ithalatı olacağı belirtiliyor. Son 3 yıldır buğday ihraç eden Pakistan’ın bu kadar yüksek bir ithalat yapacak olması, ülkenin net ithalatçı konuma geçmesi olarak yorumlanıyor.

Pakistan’ın bölgedeki rekabetçi fiyatlardan dolayı buğday tedarikinin büyük bir çoğunluğunu Karadeniz bölgesinden sağlayacağı ifade ediliyor.

Karachi merkezli bir tahıl tüccarı, Reuters’a verdiği demeçte şunları söylüyor; “Hasadı yeni bitirdik ve her şey yolunda olmasına rağmen fiyatlar daha da yükseliyor. Üretimimiz hükümetin hedefinin oldukça altında kaldığı için pazarda sıkıntı ve stoklarda azalma var.” ’na göre; bir yıl önce 25 milyon ton olan Pakistan buğday üretimi, 2012/13 sezonunda son 4 yıldaki en düşük miktar olan 23.3 milyon tona düştü. 2013/14 sezonu için miktarı 24 milyon ton olarak tahmin ediliyor.

Bir önceki yazımız olan "Carr’s Milling toparlanma aşamasına geçti" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …