Pakistan, Afganistan buğday pazarındaki payını artırmak istiyor

, Afganistan’a 2 milyon tonluk ihracatının kapısını yeniden aralamak istiyor ve bunun için yeni önlemleri hayata geçiriyor. , büyük bir ihracat pazarı olan Afganistan’ı dünya buğday ihracatı lideri Rusya’ya kaptırmıştı.

Pakistan’ın Tehrik-i İnsaf Partisi lideri , Hayber Pahtunhva Eyaleti Başbakanı Mahmud Han ve Federal Gelir Dairesi’nin üst düzey yöneticileri bir araya gelerek, konusunu ele aldı. Toplantıdan, ilk aşamada Torham sınır kapısının TIR geçişlerine günde 10 saat boyunca açık olması kararı çıktı. Sınır kapısının ağustos ayından itibaren 24 saat açık olması için de planlamalar yapılacak. Bunun yanında, yüksek ve gluten içeren buğdayın, Pencap ve Sindh’den ihraç edilmesi için bu iki bölgede depolanmasına yönelik çalışmalar başlatıldı. Karaçili ihracatçılara göre, Pakistan’ın yüksek ve gluten içeren buğdayı uluslararası piyasalarda satılırsa ton başına 8-10 $ daha fazla gelir elde edilebilir. Pakistan’dan Afganistan’a yapılan buğday ihracatı, geçmişte 1 ila 1,2 milyon tonu buluyordu. Ancak hükümetin istikrarsız ihracat politikaları sebebiyle bu pazar Rusya’ya kaptırılmıştı.
The Express Tribune gazetesine konuşan Pakistan Değirmenciler Birliği Başkanı Hafız Ahmed, geçmişte büyük bir ihracat pazarı olan Afganistan’ın, hükümetin politikaları sebebiyle ellerinden kaydığını söyledi. Ahmed, “Şu anda Afganistan’da Pakistan buğdayına tahılına büyük talep var. Çünkü bizim buğdayımız Rus buğdayına göre çok daha ucuz. Ancak Afgan tüccarlar, Pakistan’a güvenmiyor. Çünkü ürünleri zamanında teslim edemeyeceğimizi düşünüyorlar.” dedi.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …