Orgin Agro’nun yatırım hedefi Afrika

Türkiye susam ve bakliyat pazarının önde gelen temsilcilerinden Orgin Grubu, Afrika pazarındaki çalışmalarını yabancı ortağıyla birlikte hızlandırıyor.

h_3Orgin Agro ve Galata Susam’ı bünyesinde bulunduran Orgin Grubu, yabancı ortağıyla birlikte Afrika pazarında yatırıma soyundu. 2003 yılında yağlı tohumlar sektörüne yönelik olarak kurulan Orgin Agro, gelen talepler üzerine susam ticaretine de başladı ve alanda önemli bir başarı kazandı. Bu başarıyla birlikte Hindistan, Londra ve Dubai’deki bakliyat devlerinden temsilcilik teklifi alan firma, bu firmalarla birlikte bakliyat işine de girdi. Türkiye’nin susam ihtiyacının yüzde 40’ını sağlayan firma, bunun yanı sıra pirinç ve nohut gibi bakliyat ürünlerini de ithal etmeye başladı. Orgin Agro olarak 5-8 milyon, Galata olarak da 3-5 milyon arası ciro yapan Grup, şimdilerde Afrika’da yatırım yapabileceği pazarlar arıyor.
Firma ortaklarından İlker Önel, konuyla ilgili Star Gazetesi’nden Yaşar Kızılbağ’ın sorularını yanıtladı. Önel, röportajda yatırımlarıyla ilgili planlarını şöyle aktardı: “Etiyopya’da yer baktık. Ama oradaki kanunlar kolay değil. Fiyatlarda devlet kontrolü var. Singapurlu ortağımız orada bir eleme tesisine başladı. Bizi de davet etti ama şimdi girmedik. Farklı bir pozisyonda ve farklı ülkelerde arayışa girdik. Gine, Burkino Faso olabilir. Bu ülkeleri araştırıyoruz. İçeride ise şu anda Mersin’de bir depomuz var. Yeni bir yatırım planımız var. Mersin veya İskenderun düşünüyoruz. Fizibilitesini yaptık ama son küresel sıkıntılardan dolayı biraz askıya aldık.”

Bir önceki yazımız olan "Flour Mills of Nigeria, 5 iştirakini birleştiriyor" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Rusya, AB ve ABD’nin elindeki buğday pazarlarındaki varlığını güçlendiriyor

Rusya’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki buğday pazarlarındaki lider konumu; Irak, Suudi Arabistan ve Cezayir’deki başarılı …