Optik ayıklayıcıda LED’e geçiş verimliliği artırıyor

Avusturya merkezli bir gıda işleme tesisi, Bühler SORTEX optik ayırıcıda yer alan floresan ışıkların yerine LED lambalar kullanarak hem kaliteyi yükseltti hem de israfın önüne geçti.

Bühler SORTEX optik ayırıcıda LED lambalar kullanan bir Avusturya şirketi, bu şekilde Avrupa’da verimliliği artıran ilk şirket oldu. Unlu mamul üreticilerine un tedarik eden Arnreiter Mühle, ayıklama makinasında floresan ışıklardan vazgeçerek hem işletme maliyetlerini düşürdü hem de LED ışıkların sağladığı uygun ışıklandırmadan yararlanarak sektörde yeni bir çığır açmayı başardı.
, , malt, kavuzlu , çavdar, arpa ve yulaf gibi hammaddenin sınıflandırmasını yapan Bühler SORTEX, istenmeyen malzemelerin ayıklanması için renklerdeki değişikliklere odaklanıyor. Bu süreçte de Bühler’in yüksek çözünürlüklü optik sensörlerin optimum verimlilikte çalışması için aydınlatma önem taşıyor.
Firma, bu basit güncelleme işlemi ile üç ay gibi kısa bir sürede LED ışıkları kullanmanın faydası görmüş. Arnreiter Mühle’nin CEO’su Walter Arnreiter, “Ayarlamayı uygun şekilde yaptığımızda, iyi durumda olan malzemenin reddedilme oranı azaldığından israfı azaltmış oluyoruz. Ayrıca, nihai ürün kalitesi de artıyor. Yani LED ışıklar; israfın azalması, verimliliğin artması ve ürün güvenliğinin de daha iyi olması anlamına geliyor.” şeklinde konuşıyor.
Sektörde halojen ve floresan lambalar yerine LED ışıklara geçme trendi genel olarak mevcut. LED, uzun ömürlü olmanın yanı sıra yüzde 60 oranında daha az enerji harcıyor. Ayrıca, performansı daha yüksek ve floresanlara göre doğrudan ışık sağlama gücü daha fazla. Bu özellikleriyle, optik ayırıcının görüntüleme alanını aydınlatma konusunda ideal bir ışık kaynağı.
Arnreiter Mühle’nin Linz şehrine 40 kilometre mesafedeki fabrikasında, unlu mamul üreticileri, gıda işlemecileri, bisküvi ve müsli üreticilerine yönelik içerikler elde ediliyor. Tesiste; buğday, soya fasulyesi, kavuzlu buğday, arpa, yulaf, haşhaş tohumu gibi farklı hammaddeler sınıflandırılıyor ve işleniyor.
LED ışıklarının sağladığı faydalarla ilgili bir piyasada bir farkındalık olduğunu vurgulayan CEO Arnreiter, “Kahvaltılık gevrek alanındaki müşterilerimizle konuştuğumda, LED ışıklarının sağladığı faydaları fark ettiklerini dile getiriyorlar.” dedi.
LED ışıklarının, bakım sırasında yanlışlıkla kırılma gibi bir tehlikesi söz konusu değil. Ayrıca, montaj süresi yarım gün ve yıllık olağan bakım sırasında değiştirilmesi mümkün. Bu sayede, makinelerin durdurulmasına da gerek kalmıyor. LED ışıklarına geçen müşteriler, floresan lambalarda olduğu gibi her yıl değiştirme maliyetine katlanmak zorunda kalmıyor. LED lambalar, beş yıl boyunca en yüksek performansla aydınlatma sağlıyor. Işık gücünde azalma sebebiyle makineyi yeniden ayarlama ihtiyacı da söz konusu olmuyor. Floresan tüplerinin farklı kesimlerinde ışık gücünün farklı olması da sınıflandırıcının performansını olumsuz etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Floresan sistemini kullanırken, parlaklığın zamanla azaldığını belirten Arnreiter, “SORTEX teknisyenleri, tüpün sağ ve sol kısmındaki ışığın ortasındaki kadar parlak olmamasından kaynaklanan bir tutarsızlıktan bahsetmişti.” şeklinde konuştu.
SORTEX optik sınıflandırıcıların A, B ve Z modellerinde LED güncellemesi mevcut. Artık eskiyen bir teknoloji olan floresan ışıklandırmada yedek parça temini sorunlarının da yakın zamanda yaşanması muhtemel. Yeni üretilen Bühler SORTEX optik ayıklayıcılarda artık LED ışıklar kullanılıyor.

Kontrol edin

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük …