Olam, ABD’de kakao işleme tesisi açacak

Dünyanın önde gelen tarım şirketleri arasında yer alan , ABD’deki ilk tesisini kuruyor. 70 ülkede faaliyet gösteren şirket, eyaletinde 183 bin metrekare alan üzerine bir kakao işleme fabrikası inşa ediyor.  

Tarımsal emtia ticaretinde dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Olam International Ltd, Chicago yakınlarında bir inşa ediyor. Reuters’ın haberine göre bu tesis, büyük miktarda kakao ticareti yapan Singapur merkezli şirketin, kakao çekirdeği işlemede bir dev haline gelme hedefi sürecinde son adımı oluşturuyor. Olam, 2015’te rakibi Archer Daniels Midland şirketinin kakao hisselerini 1,2 milyar dolara toplamıştı.
Haberde, Olam’ın 183 bin metrekare alan üzerine kurulacak tesisin bu yıl ortalarında tam olarak faaliyete geçmesinin beklendiği aktarıldı. Olam; kahve çekirdeklerini Afrika, Asya ve Güney Amerika’dan alıyor ve dünya genelindeki 12 tesiste 700 bin ton kakao tozu, likör ve yağ işliyor. Uluslararası Kakao Kurumu’nun verilerine göre, 2016/17 sezonunda dünya genelinde 4,3 milyon ton kakao işlendiği göz önüne alınırsa, şirketin bu konudaki rolü daha iyi anlaşılıyor. Olam, 2015’te ADM’nin sekiz işleme tesisini devralmıştı. Şirket; Kanada, Almanya, İspanya, Hollanda ve İngiltere’deki işleme tesislerinden çıkan ürünleri Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarına satıyor. Kakao tozu; kurabiye, dondurma ve çikolata gibi ürünlerde kullanılıyor. Kakao fiyatlarının üst üste iki yıl yüksek arz sebebiyle tepetaklak olmasından dolayı işleme marjları artmıştı.

Bir önceki yazımız olan "Bunge şeker ticareti işinden çıkıyor" başlıklı makalemizde "Bunge, şeker ticareti ve Soren Schroder" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …