Ödüllü Profesöre Tahıl Araştırması İçin 5 Milyon Dolarlık Fon

, profesörü Gebisa Ejeta’ya yabani otlara dayanıklı hibrit tahıl tohumları geliştirme çalışmalarına katkıda bulunmak için 5 milyon dolarlık fon sağladı.

Purdue Üniversitesi’nden bilim insanları, Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından beş yıl süreli olarak yapılan 5 milyon dolar değerindeki bağış sayesinde milyonlarca Afrikalı çiftçiye ulaşma şansı sağlayacak daha güçlü ve çok amaçlı sorgum geliştirecek. 2009 Dünya Gıda Ödülü sahibi Prof. Gebisa Ejeta, aynı zamanda kuraklığa ve , sorgum, pirinç ve şeker kamışı gibi önemli besin kaynaklarını etkileyen yabani bir ot olan strigaya dayanıklı yüksek verimli sorgum çeşitlerini geliştirmeye ve dağıtmaya yönelik yaptığı çalışmalarla tanınmıştır. Mahsullere zarar veren striga, Afrika’da 100 milyonu aşkın kişiye etkilemektedir.
Ejeta, son dört yıl içerisinde öğrencileri ve araştırma arkadaşları ile birlikte sorgumun strigaya karşı olan direncini kontrol eden temel genetik ve biyolojik süreçleri ortaya çıkardı. Striga tohumunun sorgum köklerini çimlendirdiği ve sardığına dair bir kimyasal ile ilişkili gen olduğu tespit edildi. Bu gen, moleküler teknoloji kullanılarak striga ve kuraklığa daha dayanıklı yeni sorgum çeşitlerinin üretilmesini sağladı. Bugüne kadar, 961 ton tohum Etiyopya ve Tanzanya’daki 400,000’i aşkın çiftçiye dağıtıldı. Programın bu sonraki aşaması ise özellikle sorgum ve diğer mahsullerde geniş tabanlı ve uzun süreli striga direncinin sağlanmasına yönelik daha fazla gen tespiti yapılarak biyolojik araştırmadaki gelişmelere odaklanacak. Yeni proje, daha yüksek verimli, besleyici, hastalıklara ve kuraklığa dayanıklı mahsul çeşitlerine ilişkin tahıl yetiştirme hattı geliştirmek için Tanzanya, Kenya, Ruanda, Sudan, Nijer, Nijerya, Burkina Faso ve Mali’deki araştırmaları destekleyecek. Ejeta, “Bu, bu ülkelerdeki çiftçiler ve küçük ölçekli işletmelerin kârlı çalışmalar yapmalarını ve endüstrisini geliştirmelerine yönelik birçok fırsat sağlayacak” şeklinde konuştu.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …