Ocakta Baharı Yaşamak Hayra Alamet Değil…

Değerli sektör temsilcileri…

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, ocak ayında yaşadığımız bahar havası, kuraklık tehlikesini kapımıza kadar getirdi. Yağış miktarlarının son 44 yılın en düşük seviyesinde olması nedeniyle yurt genelinde barajların doluluk oranlarında düşüş yaşanıyor. Önceki yıllarda yüzde 95’lere ulaşan İstanbul’daki barajların doluluk oranı yüzde 70’lere gerilemiş durumda. Benzer durum ülke genelindeki barajlarda da yaşanıyor. Yaz ortasında dolu yağması, şu anda kışın tam ortasında olmamıza rağmen kar yağışı olması gerekirken baharı yaşamamız pek hayra alamet değil.

Kimseyi korkutmak gibi bir düşüncem yok. Ancak bilim insanlarından gelen uyarıları dikkate almadan edemeyiz. NASA’nın kar uzmanı Dr. Thomas Painter’in, küresel ısınma nedeniyle Türkiye için yaptığı açıklamalar endişelerimizi biraz daha artırdı. Dr. Painter, “Türkiye’ye daha az kar daha çok yağmur yağacak. Daha fazla sel yaşanacak. Temiz su rezervleriniz azalacak. Temiz suyunuzun olması için daha çok baraj inşa etmelisiniz. Bazı bölgelerde sel yaşanırken, diğerleri kuraklık çekecek.” diyor.

Bazı bölgelere yağmur hiç yağmadığı için tohumun toprak altında olduğu gibi kaldığını öğrendik. Bunun için Türkiye’de havzaları, değişen iklim şartları dikkate alınarak belirlenmeli, iklim değişikliğinin tarım havzalarımıza etkileri tüm tarım ürünleri için araştırılmalı ve iklim değişikliğine uyum politikaları bilimsel çalışmalara göre geliştirilip uygulanmalı. Hem değişen iklim şartlarına göre doğru yerde, doğru bitki türünün seçilmesi ve doğru zamanda ekilmesi teşvik edilmeli.

İklim değişikliğini dikkate alıp soğuk ve kuraklığa dayanıklı tohumu için çalışmalar yapan Türk bilim insanlarının olduğunu bilmek bir nebze olsun umudumuzu artırıyor.

Aslında tehlike çanları tüm dünya için çalıyor. Herkesin bir an önce önlem alması gerekiyor. Üzülerek belirtmeliyim ki bilim çevrelerinin küresel ısınma ve etkilerine yönelik çabaları yeterince dikkate alınmıyor.

Uluslararası Hububat Konseyi’nin () raporuna göre, 2017/18 sezonunda dünya toplam tahıl üretimi yüzde 2 oranında düştü. Aynı dönemde dünya buğday stokları 0,8 milyon ton azaldı. Aynı raporda 2018/2019 tahminlerine göre dünya buğday üretimi yüzde 2’lik bir düşüş göstererek 742 milyon tona gerilemesi bekleniyor. Üretimdeki düşüş ve tüketimde yaşanan artış stokları eritecektir. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda 2012/13 sezonundan bu yana ilk kez dünya buğday stoklarında azalma yaşanacak.

Saygılarımla…

Bir önceki yazımız olan "Rusya’dan Dengeleri Değiştirecek Hamle" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Dijital devrim

Dijitalleşme, asrımızın kilit kelimelerinden biri. Dijitalleşmenin etkileri hem günlük yaşantımızda hem de iş dünyasının birçok …