Nijerya’dan buğday hamlesi

Afrika’nın en büyük pazarı Nijerya’da çiftçiler, ithalatını ciddi ölçüde azaltma çabaları kapsamında, verim artışı sağlaması beklenen yeni çeşitlerini ekmeye başladı.

Nijerya’da buğday çiftçileri, tropik iklime daha uygun olan yeni ırklar yetiştirerek yerel üretimi artırmayı hedefliyor. Hedef, 4 milyar doları bulan buğday ithalatını azaltmak. Hükümete ait Lake Chad Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Reyna-28 ve Norman Borlaug adlı buğday ırklarının, geleneksel buğday tohumlarına göre 3 kat verimli olduğu belirtildi. Nijerya Buğday Çiftçileri Birliği Başkanı Selim Muhammed, daha önce hektar başına 1 ton buğday alırken şimdi 3 tonu hedeflediklerini dile getirdi. Sahra-altı Afrika’daki başlıca üretici olan Güney Afrika ise 2018 itibariyle hektar başına 3,6 tonluk bir verim bekliyor. Yeni buğday ırklarını 300 bin hektarlık alana ektiklerini söyleyen Selim Muhammed, yılda 1 milyon tonluk elde etmeyi umduklarını söyledi.
ABD Bakanlığı verilerine göre, 2016-17 döneminde Nijerya’da buğday üretimi 60 bin tonda kalmıştı. Buğday ihracatının neredeyse tamamını ülke dışından karşılayan Nijerya, ABD’den 3,3 milyon yon, Rusya’dan ise 1,7 milyon tonluk ithalat yapmıştı. Satın alınan buğdayın büyük kısmı değirmenlerde una dönüştürülürken, kalanı ise ve buğday bazlı diğer gıdaların yapımında kullanılıyor. Nijerya’da buğday araştırmalarına en büyük desteği Flour Mills Nigeria Plc. adlı şirket veriyor. Söz konusu şirket, ülkenin en büyük değirmencisi. Nijerya, geçtiğimiz yıl 4,4 milyar dolarlık buğday ithalatı yapmıştı. Tarım Bakanlığı, 2025 itibariyle buğday ithalatını yüzde 60 oranında azaltmayı hedefliyor.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …