Nidera Seeds’i İsviçreli Syngenta Aldı

Çin’in en büyük gıda şirketlerinden biri olan , Latin Amerika’da faaliyet gösteren Seeds’i İsviçreli ’ya sattı. , bu yıl içinde Çin’in devlet destekli diğer bir işletmesi olan ChemChina’yı da satın almıştı. 

COFCO International, Nidera Seeds şirketinin satışı için Syngenta ile sözleşme imzaladı. Satın alma süreci, birleşme işlemine yönelik ilgili makamların izni ile tamamlanacak. COFCO International CEO’su Johnny Chi, satışla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu anlaşma önemli işlerimize odaklanma stratejimize yönelik önemli bir adımdır. Syngenta, müşterileri, çiftçiler ve çalışanları için en iyi değeri yaratarak gelecekte uzun vadeli gelişime yönelik Nidera Seeds’e güçlü bir platform sunacak kadar başarılı bir şirket.” şeklinde konuştu.
Anlaşmanın şartları henüz bilinmiyor. Fakat Financial Times gazetesi, satışın COFCO’nun Hollandalı Nidera’yı satın almasının ardından tespit ettiği ‘muhasebe meseleleri’ çerçevesinde bir sınır çizmesine katkı sağladığını bildirdi. Geçtiğimiz yıl sonunda Nidera’nın kasasında 150 milyon dolar açık olduğu ortaya çıkmıştı. Nidera’nın Brezilya’daki faaliyetlerinden kaynaklanan problemler, bir yıl önceki sahte biyo-yakıt ticareti nedeniyle oluşan kayıpları takip etmişti. Nidera’daki malî açıklar ve Latin Amerika faaliyetlerinde geçen yıl maruz kaldığı muhasebe problemleri, Reuters’a göre COFCO International işletmelerinin bir bölümünü elden çıkarmak zorunda kalmasına sebep oldu.

Bir önceki yazımız olan "Vietnamlı Phung Hoang,Dördüncü Bühler Tesisini Açmayı Planlıyor" başlıklı makalemizde "Bühler Tesisi, Phung Hoang ve Vietnam" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Buğdaydan ülke ekonomisine 12 milyar dolarlık katkı

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkedeki buğday üretiminin ihtiyacı karşılamaya yettiği, ithal edilen buğdayın ise ihraç …