Mısır ve Rusya arasındaki ticarette para birimi değişiyor

Dünya piyasanın önde gelen iki aktörü ve Rusya’nın liderleri, ticarette yerel para birimine geçmeye hazırlandıklarının sinyalini verdiler.

rus

Mısır, dünyanın önde gelen buğday ithalatçıları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Ülke, buğday ihtiyacının önemli bir bölümünü Rusya’dan ithal ediyor. Geçtiğimiz günlerde Mısır’da bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah el-Sisi’nin görüşmesi, iki ülkenin ticarette dolar yerine yerel para birimine geçeceklerinin ipuçlarını verdi. Dünya buğday piyasasındaki iki önemli aktörün aldığı bu kararın, buğday piyasasını nasıl etkileyeceği henüz belirsiz. Buğday ticaretinin de Putin ve Sisi’nin görüşmelerinin ana konularından biri olduğu biliniyor.
Rusya Devlet Başkanı Putin; ABD ve AB’nin uyguladığı ekonomik yaptırımlara karşı Çin, Hindistan, Türkiye ve Mısır’la ilişkilerini güçlendirme çabası içerisinde. Ticarette yerel para birimine geçme kararının da, ABD ve AB’nin Rusya’ya karşı uyguladığı ekonomik yaptırımlara, Rusya’nın cevabı olarak yorumlanıyor.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …